Kazakistan ekonomisinde dış ticaretin yapısı ve sorunları
The Structure and problems of foreign trede of Kazakhstan
  1. Tez No: 140889
  2. Yazar: KUMİSAY İBRAYEVA TOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
öz Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Kazakistan merkezi yönetimli bir ekonomik yapının parçası iken kendi kendine yetebilen liberal yapıda bir ekonomik sistemi oluşturmaya başlamıştır. Bu süreçte iç ve dış talep şartlarına göre üretim yapabilecek bir ekonomik yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Özellikle ülkenin sahip olduğu zengin doğal kaynaklara dayalı bir dış ticaret politikaları benimsenmiştir. Kazakistan'ın dış ticaretinin yapısı, ithalat ve ihracat yapısı incelendiğinde, dış ticaret hacminin fiyat değişikliklerine karşı oldukça hassas olduğu görülmektedir. Bunun nedenleri ihraç mallarının büyük bölümünü hammaddelerin oluşturması, kurumsal ve hukuksal sorunlar ile altyapı sorunlarıdır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Kazakistan' m ekonomik açıdan istikrarlı ve kendi kendine yetebilir bir duruma gelmesi için yapısal sorunların çözümlenmesi gerekir. ABSTRACT After dispersion of the Union of Soviet Socialist republic, Kazakhstan stared to build new liberal economic system with self sufficient... In these time country made a production with domestic and foreign demand to form their structure of economy. Especially country make production toward raw materials, because Kazakhstan is very rich for raw materials side. And country determines its foreign trade policy to its natural resources and production of raw materials. If we look at Kazakhstan foreign trade construction, export and import construction we can see that prices are closed to volume of foreign trade. The cause of these the most of export product consist of raw materials, institutional and legal problems. All think about these things for development of Kazakhstan solving structural problems and having stringent" economy government should take based straight trade policy. Ill
Özet (Çeviri)