Üniversitede çalışan bireylerin kolorektal kanser kaderciliği ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between colorectal cancerfaith and HEALTH literacy of university workingindividuals
- Tez No: 716283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; üniversitede çalışan bireylerin kolorektal kanser kaderciliği ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışma, 01.05.2021- 30.11.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Sinop Üniversitesi' nde çalışmakta olan 567 akademik personel ve 528 idari personel olmak üzere toplam 1095 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi, evreni bilinen örneklem hesabı yöntemi kullanılarak hesaplanmış ve 307 kişi ile tamamlanmıştır.Araştırmanın verileri, bireylerin tanıtıcı bilgilerini içeren“Katılımcı Tanıtıcı Formu”,“Kolorektal Kanser Kadercilik Skalası”, ''Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 19 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, ortanca, yüzde, Kolmogorov-Simirnov Testi, Bağımsız örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson korelasyon katsayısı, çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %51,5'i erkek, %68,7'i evli, %87,3'ü lisans ve üzeri eğitime sahip, %68,4'ü akademik personeldir. Bireylerin yaş ortalaması 37,56±7,89'dur. Kolorektal kanser kadercilik skalası puan ortalaması 6,12±5,58, Sağlık Okuryazarlık Ölçeği toplam puan ortalaması ise 89,50±27,54'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between colorectal cancer fatalism and health literacy among individuals working at university. Material and Method: This study was carried out between 01.05.2021 and 30.11.2021. The universe of the research consists of a total of 1095 participants, 567 academic staff and 528 administrative staff working at Sinop University. The research sample was calculated using my sample calculation method, the universe of which is known, and was completed with 307 people. The data of the study were collected using the“Participant Descriptive Form”,“Colorectal Cancer Fatality Scale”,“Health Literacy Scale”, which includes the introductory information of the individuals. Data analysis was done using SPSS 19 statistical package program. In the analysis of the data, mean, median, percentage, Kolmogorov-Smirnov Test, Independent Sample T Test, One Way Analysis of Variance, Pearson correlation coefficient, multiple linear regression analysis were used. Results: 51.5% of the participants are male, 68.7% are married, 87.3% have undergraduate or higher education, and 68.4% are academic staff. The mean age of the individuals is 37.56±7.89 years. The mean score of the colorectal cancer fatalism scale was 6.12±5.58, and the total mean score of the Health Literacy Scale was 89.50±27.54.