Farklı irrigasyon aktivasyon teknikleri ile birlikte kullanılan kanal içi ısıtılmış sodyum hipokloritin smear tabakası uzaklaştırmadaki etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of intracanal heated sodium hypochlorite used with different activation techniques on smear layer removal
- Tez No: 716284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ŞAHİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı irrigasyon aktivasyon teknikleri ile birlikte kullanılan ısıtılmış sodyum hipoklorit solüsyonunun kök kanallarının apikal, orta ve koronal bölgelerindeki smear tabakası uzaklaştırma etkinliğinin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmesidir. Materyal ve Metot: 80 adet mandibular premolar diş farklı yıkama prosedürlerine göre 8 eşit gruba dağıtıldı (n = 10): Grup 1: Oda sıcaklığında NaOCl + Geleneksel irrigasyon; Grup 2: Oda sıcaklığında NaOCl + Pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ); Grup 3: Oda sıcaklığında NaOCl + Eddy; Grup 4: Oda sıcaklığında NaOCl + Xp-Endo Finisher; Grup 5: Kanal içi Isıtılmış NaOCl + Geleneksel İrrigasyon; Grup 6: Kanal içi Isıtılmış NaOCl + PUİ; Grup 7: Kanal içi Isıtılmış NaOCl + Eddy; Grup 8: Kanal içi Isıtılmış NaOCl + Xp-Endo Finisher. Daha sonra kökler uzun aksa dik olacak şekilde ikiye ayrıldı ve kanal duvarlarının apikalden 2,7 ve 12 mm'deki seviyelerinden SEM ile elde edilen görüntüler smear tabakası açısından skorlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the smear layer removal efficiency of the heated sodium hypochlorite solution used with different irrigation activation techniques in the apical, middle and coronal regions of root canals by scanning electron microscopy (SEM). Material and method: 80 mandibular premolar teeth were distributed into 8 equal groups according to different irrigation procedures (n = 10): Group 1: NaOCl at room temperature + Conventional irrigation; Group 2: NaOCl at room temperature + Passive ultrasonic irrigation (PUI); Group 3: NaOCl at room temperature + Eddy; Group 4: NaOCl at room temperature + Xp-Endo Finisher; Group 5: Intracanal Heated NaOCl + Conventional Irrigation; Group 6: Intracanal Heated NaOCl + PUI; Group 7: Intracanal Heated NaOCl + Eddy; Group 8: Intracanal Heated NaOCl + Xp-Endo Finisher. Then, the roots were divided into two perpendicular to the long axis, and the images obtained by SEM from the apical 2, 7 and 12 mm levels of the canal walls were scored in terms of the smear layer.