A solution approach for the vehicle routing problem with time windows and pick-ups and deliveries
Zaman pencereli ve toplamali ve daitimli araç rotalama problemi icin bir kurt optimizasyon algoritması
- Tez No: 716288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zaman pencereli ve toplamalı ve dağıtımlı arac¸ rotalama problemi (ZPTDARP) ana dağıtım planlama problemlerinden biridir. ZPTDARP, kullanılan arac¸ sayısını ve toplam seyahat mesafesini en aza indiren en iyi dağıtım planını bulmayı amac¸lar. ZPTDARP'nin NP-Zor doğası nedeniyle, pratik bu¨yu¨k o¨lc¸ekli o¨rnekler, kabul edilebilir hesaplama su¨releri ic¸inde optimal olarak c¸o¨zu¨lemezler. Bu nedenle, bu c¸alıs¸ma kapsamında yapmaya c¸alıs¸tıg˘ımız gibi, ZPTDARP'yi mu¨mku¨n oldug˘unca etkin bir s¸ekilde c¸o¨zmek ic¸in yaklas¸ım algoritmaları gelis¸tirmek gerekmektedir. Buna go¨re, ZPTDARP'yi c¸o¨zmek ic¸in bir Gri Kurt Optimizasyon (GKO) algoritması tasarlanmıs¸tır. Tasarlanan algoritma, aramaya K-ortalamalar algoritması aracılıg˘ıyla olus¸turulan bir grup c¸o¨zu¨mle bas¸lar. Ayrıca, yerel bir arama algoritması olarak Deg˘is¸ken Koms¸uluk Arama (DKAS) algoritmasını dahil edilerek algoritma gelis¸tirilmis¸tir. Gelis¸tirilen Gri Kurt Optimizasyon algoritmasının performans deg˘erlendirme testleri, ilgili literatu¨rden alınan standart kıyaslama setleri u¨zerinde yapılmıs¸tır. Hesaplamalı sonuc¸lar, o¨nerilen GKO algoritmasının ZPTDARP o¨rneklerini c¸o¨zmede tatmin edici bir performansa sahip oldug˘unu go¨stermektedir.
Özet (Çeviri)
The vehicle routing problem with pick-ups and deliveries and time windows (VRPPDTW) is one of the main distribution planning problems. VRPPDTW aims to find the best distribution plan that minimizes the number of vehicle used and the total travelled distance. Due to the NP-Hard nature of the VRPPDTW, practical large-scale instances cannot be solved to optimality within acceptable computational times. Therefore, it is necessary to develop approximation algorithms to tackle the VRPPDTW as effectively as possible, as we try to do within the context of this study. Accordingly, a Grey Wolf Optimizer (GWO) algorithm is designed to solve the VRPPDTW. The designed algorithm starts its search with a group of solutions constructed through the K-means algorithm. Additionally, we enhanced the algorithm by incorporating the Variable Neighborhood Search (VNS) algorithm as a local search algorithm. The performance evaluation tests of the developed GWO algorithm was done on the standard benchmark sets which is taken from the related literature. Computational results show that the proposed GWO algorithm has a satisfactory performance in solving VRPPDTW instances.