Kılavuzlu iş modeli ve canvas iş modelinin Macbeth ve multi-moora yöntemleri ile kıyaslanması
Comparison of guided business model and canvas business model with Macbeth and multi-moora analysis
- Tez No: 716289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHLİKA KOCABAŞ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez kapsamında geliştirilen bir iş geliştirme modeli olan Kılavuzlu İş Modeli (KİM), iş sürecinde yöneticiyi adım adım yönlendirir, yöneticinin belirli bir düzeni sırasıyla takip etmesini sağlar, ayrıca yönetim biriminin özelliklerini önemser, çünkü sistemin her alanında insanlar vardır ve insan psikolojisi tüm sistemi etkiler, insani problemler oldukça karmaşıktır, bu karmaşıklıklara kılavuz desteği ile çözüm sunar. Popüler olan Canvas İş Modeli, birçok avantajının yanı sıra dezavantajlara da sahiptir. Bu çalışma kapsamında KİM ile Canvas İş Modeli'ndeki dezavantajlı durumları ortadan kaldıran ve daha gelişmiş bir iş modeli önerilmektedir. KİM İş Modelinde, bir iş modelinde olması gerekli en önemli birimler belirlenip, bu birimleri kullanabilmek için sorularla kullanıcının iş modelini optimal bir şekilde doldurabilmesi, daha geniş perspektifle işini analiz etme olanağı bulması, kılavuz desteği ile yaşanabilecek problemler için tavsiyelerle kullanıcıların başarıya ulaşabilmesi hedeflenmiştir. Canvas İş Modeli ve KİM İş Modellerinin ikisini de kullanan kullanıcıların görüşleri anket yöntemi ile alınarak, önerilen yeni KİM İş Modelinin kullanıcılarca daha kolay, düzenli ve daha detaylı bir model olduğu yapılan anket sonuçlarına yansımış, çok kriterli karar verme yöntemlerinden Macbeth ve Multi-Moora yöntemleri kullanılarak kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Guided Business Model (GBM), which is a business development model developed within the scope of this thesis, guides the manager step by step in the business process, enables the manager to follow a certain order in order, and also cares about the characteristics of the management unit, because there are people in every part of the system and human psychology affects the whole system. The problems are quite complex, it offers solutions to these complexities with the support of a guide. The popular Canvas Business Model has many advantages as well as disadvantages. Within the scope of this study, a more advanced business model is proposed, devoid of the disadvantages of the Canvas Business Model with GBM. In the GBM, it is aimed to determine the most important units that should be in a business model, to fill the business model with questions in order to use these units in an optimal way, to have the opportunity to analyze their business with a wider perspective, and to help the users achieve success with recommendations for possible problems with the support of guides. The opinions of users who use both Canvas Business Model and GBM Business Models were taken by survey method, it was reflected in the survey results that the proposed new GBM is an easier, regular and more detailed model for users, Canvas and GBM business models are compared with Macbeth and Multi-Moora methods which are multi-criteria decision-making methods.