Obstrüktif uyku apne hipopne sendromlu olgularda plazma vasküler endotelyal büyüme faktörü düzeyleri
Plasma vascular endothelial growth factor levels in patients with obstructive sleep apnea hipopne syndrome
  1. Tez No: 716327
  2. Yazar: MUSTAFA İLTERİŞ BARDAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Uykuda solunum bozukluğu önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu grup hastalıkların çoğunluğunu ise Obstrüktif uyku apne hipopne sendromu oluşturmaktadır. OSAHS ile başta üst solunum yolu patolojileri olmak üzere pulmoner, endokrin hastalıklar ile nöromusküler hastalıklara kadar birçok hastalık arasında belirgin bir ilişki bulunur. OSAHS bazı hastalıklardan primer olarak sorumlu iken, bazılarında ise eşlik eden hastalığın sadece bir bulgusu şeklindedir. OSAHS'ın sonuçları bu hastalarda morbidite ve mortalitenin artmasına yol açmaktadır. OSAHS'ın en ağır etkileri kardiyovasküler sistem üzerinedir ve bu etkiler miyokard infarktüsü ve uykuda ani ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu çalışmada, OSAHS'da gelişen kardiyak patolojilerin patogenezinde etkin rol oynadığı düşünülen VEGF'nin plazma düzeyine bakıldı. OSAHS'lı olgulardaki plazma VEGF düzeylerinin polisomnografık değerlerle korelasyonuna bakıldı. Sonuçlarımıza göre; 1.OSAHS'lı olguların plazma VEGF düzeyleri kontrol gurubundaki bireylerden yüksek konsantrasyonlarda bulundu. 2.OSAHS'lı olguların plazma VEGF düzeyleri ile AHİ değerleri arasında korelasyon saptandı. 3.OSAHS'lı olgular AASM'nin önerdiği şekilde AHİ değerine göre 3 gruba ayrıldı. Ağır OSAHS'lı olguların plazma VEGF düzeyleri hafif OSAHS'lı grubun plazma VEGF düzeylerinden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Diğer gruplar arasında bir fark gözlenmemiştir. 4.OSAHS'lı olguların desaturasyon sayıları ile plazma VEGF düzeyleri arasında korelasyon saptandı, ortalama saturasyon düzeyleri ve minimum saturasyon düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı. 5.OSAHS'lı olguların plazma VEGF düzeyleri ile ortalama apne süresi, total hipopne sayısı, ortalama hipopne süresi, apne indeksi (Aİ), total apne ve obstrüktif apne sayısı arasında korelasyon saptandı. 6.Pulmoner arter basıncı yüksek ve yüksek olmayan hastalar arasında Plazma VEGF düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı. Sonuç olarak; biz, toplumun %1-5'ini oluşturduğu kabul edilen OSAHS'Iı olgularda plazma VEGF düzeylerini yükselmiş bulduk. Plazma VEGF düzeyleri direkt hastalığın ciddiyetiyle bağlantılı olan AHİ değeri ile koreleydi. Ağır OSAHS'Iı olgularda, kan VEGF düzeyindeki değişiklikler, bu olgulardaki kardiyovasküler patolojilerin gelişmesine etkili olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sleep breathing disorder is an important public health problem. The majority of this group of diseases are obstructive sleep apnea hypopnea syndrome. There is a significant association between OSAHS and many diseases, especially upper respiratory pathologies, pulmonary, endocrine diseases and neuromuscular diseases. While OSAHS is primarily responsible for some diseases, in others it is only a symptom of the accompanying disease. The results of OSAHS lead to increased morbidity and mortality in these patients. The most severe effects of OSAHS are on the cardiovascular system, which can even result in myocardial infarction and sudden death in sleep. In this study, the plasma level of VEGF, which is thought to play an active role in the pathogenesis of cardiac pathologies developing in OSAHS, was looked at. Correlation of plasma VEGF levels in OSAHS cases with polysomnographic values was looked at. According to our results; 1.Plasma VEGF levels of patients with OSAHS were found to be higher than those of individuals in the control group. 2.Correlation was found between plasma VEGF levels and AHI values of patients with OSAHS. 3.Cases with OSAHS were divided into 3 groups according to the AHI value as recommended by AASM. Plasma VEGF levels of patients with severe OSAHS were found to be significantly higher than plasma VEGF levels of the mild OSAHS group. No difference was observed between the other groups. 4. Correlation was found between desaturation numbers and plasma VEGF levels in patients with OSAHS, and no correlation was found between average saturation levels and minimum saturation levels. 5.Correlation was found between plasma VEGF levels and mean apnea duration, total hypopnea count, mean hypopnea duration, apnea index (AI), total apnea and obstructive apnea. 6.No correlation between Plasma VEGF levels was detected between patients with high and non-pulmonary artery pressure. As a result; We found that plasma VEGF levels were elevated in cases with OSAHS, which is considered to account for 1-5% of the population. Plasma VEGF levels were directly correlated with the AHİ value, which is linked to the severity of the disease. In severe OSAHS cases, changes in blood VEGF level can be effective in the development of cardiovascular pathologies in these cases.