Yüksek estetiğe sahip kompozitlere uygulanan ev tipi ve tezgah üstü beyazlatma ajanlarının yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik üzerine etkisi
The effects of home and over-the-counter whitening agents on surface roughness and microhardness of HIGH aesthetic composites
- Tez No: 716328
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN HUBBEZOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, piyasaya yeni çıkan, peroksit içermeyen tezgah üstü beyazlatma ürünleriyle, karbamid peroksit içerikli ev tipi beyazlatma materyalin, kompozit üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda supra-nano (Tokuyama Estelite Asteria), submikron hibrit (Brilliant Ever Glow), nanofil (Filtek Universal Restorative) ve son olarak nano-seramik (Ceram.x SphereTEC one) olmak üzere 4 farklı kompozit kullanıldı. Metal kalıp kullanılarak 2 mm kalınlığında 8 mm çapında toplam 200 adet disk şeklinde kompozit örnek hazırlandı (n=10). Örneklerin bir yüzeyine Sof-Lex™ XT diskler kullanılarak polisaj işlemi uygulandı. Kompozit grupları 4 deney ve 1 kontrol grubu olmak üzere 5 alt gruba ayrıldı. Deney gruplarında Opalascence Ev Tipi, Mr.Blanc, İ-White, Cali White, olmak üzere dört adet beyazlatma ürünü kullanıldı. Beyazlatma ürünleri prospektüsünde yazan talimatlar doğrultusunda belirli gün ve saatlerde ağız sıcaklığını taklit edecek şekilde 37°C'de etüvde bekletildi. Örneklerin yüzey pürüzlülüğü profilometre cihazı (Mitutoyo Surftest/SJ-301), mikrosertlik değerleri Tam Otomatik Mikro Sertlik Ölçüm Cihazı (Qness Q10A/A+) ile bakıldı. Taramalı Elektron Mikroskobu ile yüzeyleri incelendi. Veriler, istatistiksel yöntem olarak iki yönlü Varyans Analizi ve Tukey Testi ile değerlendirildi. Yüzey pürüzlülüğü verilerine göre, en yüksek ortalama yüzey pürüzlülüğü değerini Filtek Universal Restorative'in i-White alt grubu, en düşük değeri Tokuyama Estelite Asteria'ın İ-White alt grubu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to compare the effect of the newly released peroxide-free over-the-counter whitening products and the home bleaching material containing carbamide peroxide, on composite. In our study, 4 different composites were used: supra-nano (Tokuyama Estelite Asteria), submicron hybrid (Brilliant Ever Glow), nanofil (Filtek Universal Restorative) and finally nano-ceramic (Ceram.x SphereTEC one). A total of 200 disc-shaped composite specimens with 2 mm thickness and 8 mm diameter were prepared using metal molds (n=10). One surface of the samples was polished using Sof-Lex™ XT discs. Composite groups were divided into 5 subgroups as 4 experimental and 1 control groups. Four bleaching products, namely Opalascence Home Type, Mr. Blanc, İ-White, Cali White, were used in the experimental groups. It was kept in a drying oven at 37°C to imitate the temperature of the mouth on certain days and hours in accordance with the instructions written in the whitening products prospectus. The surface roughness of the samples was measured with a profilometer (Mitutoyo Surftest/SJ-301) and the microhardness values were measured with a Fully Automatic Micro Hardness Tester (Qness Q10A/A+). The surfaces were examined with a Scanning Electron Microscopy. Data were evaluated with two-way Variance Analysis and Tukey Test as statistical methods. According to the surface roughness data, Filtek Universal Restorative's I-White subgroup showed the highest average surface roughness value, and Tokuyama Estelite Asteria's I-White subgroup showed the lowest value.