Günümüz lif sanatı ürünlerinin incelenmesi
Examination of today's fiber art products
  1. Tez No: 716366
  2. Yazar: GÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
“Günümüz Lif Sanatı Ürünlerinin İncelenmesi”başlıklı araştırmanın amacı; günümüz lif sanatı ürünlerinin geniş bir yelpazede ele alınarak bu alanda çalışma yapan sanatçılar, bu sanatçılara ait çalışmaların kullanılan teknik, malzeme, renk ve kullanım alanları açısından incelenmesidir. Ayrıca dokuma tekniği ile 5 adet özgün çalışma yapılmıştır. Araştırmada farklı ülkeden 48 lif sanatçısına ait 81 adet dokuma, 43 adet örgü, 43 adet keçe, 31 adet makrame /düğümleme ve 28 adet bu tekniklerin beraber kullanıldığı karışık teknikle olmak üzere toplam 226 lif sanatı ürünü incelenmiştir. Ürünler, sanatçıların internet sitelerinden, çevirimiçi kataloglardan, e-posta yoluyla kendilerinden ve yayınlarda yer alan farklı koleksiyonlarından elde edilmiştir. Günümüzde teknoloji, sosyal medya ve diğer dijital ortamları aktif kullanan, farklı ülkelerde yaşayan lif sanatçılarını ve çalışmalarını, tezde yansıtmak için sanatçılara mail yolu ile bilgilendirme yapılmış ve izinleri alınmıştır. Ulaşılan bilgiler toplanarak ürün bilgi formları ve sanatçı bilgi formları hazırlanmıştır. Ürün bilgi formları, teknik, malzeme, kullanım alanı açısından incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada, dokuma, örgü, keçe ve makrame (düğümleme) teknikleri ile yapılmış 226 adet çalışmada kullanılan malzemeler incelendiğinde daha çok pamuk, yün, pamuk-yün karışımı, ipek, keten ve geri dönüştürülmüş farklı iplikler kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışmalarda kullanılan renkler, sanatçının kendini ifade etme biçimi, bakış açısı, kullandığı tema, kullanım alanlarına göre çok geniş bir yelpazede olduğu görülmüştür. Çalışmada incelenen ürünlere bakıldığında birçok farklı kullanım alanı olduğu gözlenmiştir. Bu kullanım alanlarına bakıldığında ev dekorasyonlarında ya da iç mekanlarda kullanılan pano, tablo, portre, duvar dekorasyon ürünleri, dekoratif objeler, giysi, takı, giyilebilir sanat ürünleri, heykeller, maske, duvar halıları, duvar dekorasyonları, ayakkabı, bebek, halı, kostüm, eldiven, başlık, separatör, lamba ve enstalasyon çalışmaları olduğu görülmüştür. Tez kapsamında 5 adet özgün çalışma yapılmış ve yapılan bu çalışmalara ait bilgi formları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research titled“Examination of Today's Fiber Art Products”; The aim of this study is to examine today's fiber art products in a wide range and to examine the works of these artists in terms of technique, material, color and usage areas. In addition, 5 original works were made with the weaving technique. In the research, a total of 226 fiber art products, 81 weaving, 43 knitting, 43 felt, 31 macrame/knot and 28 mixed technique, belonging to 48 fiber artists from different countries were examined. Products are sourced from artists' websites, online catalogs, emails, and diverse collections in publications. In order to reflect the fiber artists living in different countries and their works, which actively use technology, social media and other digital channels today, the artists were informed via e-mail and their permissions were obtained. By collecting the obtained information, product information forms and artist information forms were prepared. Product data sheets have been examined and interpreted in terms of technique, material and usage area. In the research, when the materials used in 226 studies made with weaving, knitting, felt and macrame (knot) techniques were examined, it was determined that cotton, wool, cotton-wool blend, silk, linen and recycled different yarns were used the most. It has been seen that the colors used in the works are in a wide range according to the artist's way of expressing himself, his point of view, the theme he uses and the areas of use. When the products examined in the study were examined, it was observed that there were many different uses. Considering these usage areas, panels, paintings, portraits, wall decoration products, decorative objects, clothes, jewelry, wearable art products, sculptures, masks, tapestries, wall decorations, shoes, dolls, carpets, costumes, gloves, headgear, separator, lamp and assembly works were observed. Within the scope of the thesis, 5 original studies were carried out and information forms were prepared for these studies.