Ankara ilinde piyasada satılan keçe ürünlerin incelenmesi
An analysis of felt products sold on the market in Ankara province
  1. Tez No: 981032
  2. Yazar: SEMA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YETİM, PROF. DR. HANDE KILIÇARSLAN, PROF. DR. TUBA BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Bilim Dalı
Özet
Keçe geçmişten günümüze ulaşan hayvan yünlerinin sıkıştırılmasıyla elde edilen dokusuz bir kumaş olarak, göçebe yaşam tarzına uyum sağlayan, sıcak-soğuk dengesini koruyan ve barınak, giysi ile aksesuar gibi farklı alanlarda kullanılan önemli doğal lif ürünüdür. Türkler geleneksel yöntemlerle keçeyi üretmeye devam ederek bu geleneğin günümüze kadar sürmesini sağlamışlardır. Bu çalışma, Ankara ilinde piyasada satılan keçe ürünlerin incelenmesini içermektedir. Araştırmada; Ankara ilinde piyasada satılan keçe ürünlerin hammadde, araçlar, teknik, ürün çeşitleri ve el sanatları çerçevesinde kullanım özellikleri açıklanmıştır. Betimsel yöntemle yürütülen çalışmada, Ankara Ulucanlar Cezaevi Sanat Sokağı ve Ankara Kalesi çevresindeki atölyelerde yer alan 50 farklı keçe ürün örneği üzerinden veri toplanmıştır. Ürünlere ait genel ve detay fotoğraflar çekilmiş ve bilgi formları oluşturularak analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler tablolar üzerinden yorumlanmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans değerlerinden yararlanılmıştır. Bu araştırma kapsamında keçe pano, halı, şal, yelek, ayakkabı ve biblo gibi çeşitli ürünler görülmüş; atölyede üretim sürecinde çoğunlukla yün, keçe su ve sabun kullanıldığı, süslemelerde ise doğal baskı (ekolojik baskı), nuno felt tekniği (kumaş keçeleştirme) ve prefelt tekniği (katmanlı sıkıştırma) ile aplike tekniklerinin tercih edildiği belirlenmiştir. Ankara Kalesi Oğuz Koç Keçe Sanatı Atölyesi'nde tepme keçe tekniği yapım aşamaları fotoğraf ile belgelenerek açıklanmıştır. Elde edilen bulgular, Ankara ilinde piyasada satılan keçe ürünlerin geleneksel tekniklerle üretildiğini, doğal malzemeler kullanıldığını ve ürünlerin hem estetik hem de kullanım açısından değer taşıdığını; ayrıca keçe sanatının devamlılığına katkı sunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Felt is a non women fabric made by pressing the wool of sheep, goats, or other animals. It is one the oldest textile techniques is human history. From the past to today, felt has been used in many cultures because it suits nomadic life and keeps warmth. The Turks have used felt for shelters, clothing, and accessories, and they have kept traditional production methods alive. This study examines felt products sold in the Ankara market. This study aims to examine the felt products sold in the marketplaces of Ankara in terms of raw materials, techniques, tools-equipment, product variety, and usage characteristics. Conducted using a descriptive research method, data were collected from 50 different felt product samples obtained from workshops located in the Ulu Canlar Prison Art Street and around Ankara Castle. General and detailed photographs of the products were taken, and data collection forms were developed based on interviews with artisans and a review of relevant literature. The collected data were interpreted using tables, and percentages and frequency values were utilized in analyses.In this research, various felt products such as wall panel carpets, shawls, vests, shoes, and decorative figurative figurines were observed. In the workshop, the production process predominantly involved the use of wool felt, water, and soap. For decorative purposes, techniques such as natural printing, and prefelt (layered compression), as weel as applique, were employed, and the application stages of these techniques were documented and reported through photographs. The stages of traditional felt making by fulling at the Oğuz Koç Felt Art Workshop in Ankara Castle were documented and reported through photographs. The findings revealed that the felt products sold in the Ankara market are produced using traditional techniques and natural materials, that they hold value in terms of both aesthetics and functionality, and that they contribute to the cintinuity of the felt making tradition.