Demiryolu taşımacılığı ve ekonomik gelişme
  1. Tez No: 71637
  2. Yazar: İSMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MUTİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Ulaştırmanın işlevi, insanlar ve eşyaların yer değiştirmesini sağlamaktır. İnsanlar çeşitli nedenlerle hareket ederler. Eşyalar ise bir fayda katkısı oluşturmak için yer değiştirirler. İnsanlar ve eşyalar yakın çevrelerine bağlı kalmazlar, yer değiştirerek, diğer çevrelerin etkilerini alıp değişmiş olarak geri dönerler Ulaştırmanın ayrıca şu özellikleri vardır: -Ulaştırma bir hizmettir. Üretim ve satışı aynı anda olup depolama olanağı yoktur. -Toplam maliyet içinde sabit maliyetin payı büyüktür. -Marjinal maliyete dayalı bir tarife politikası genellikle çok zor uygulanır. -Ulaştırma yatırımları sadece kar ölçütüne göre değerlendirilmez. Ekonomik, sosyal, politik, güvenlik ve çevresel etki değerleri de dikkate alınmalıdır. Bir ulaştırma sisteminden beklenen en iyi biçimde hizmet sunarken ülkeye en ucuza mal olmasıdır. Demiryolu taşımacılığının kökleri 1670 yılına kadar uzanmaktadır. Günümüzün hızlı trenleriyle karşılaştırma olanağı olmasa da işleyiş prensibi bakımından bugünkü trenlerin atası sayabileceğimiz ilk raylı taşıma aracı İngiltere'nin Newcastle kentinde tahta raylar üzerinde hareket etmiştir. Bugünkü anlayışımıza uygun demiryolu taşımacılığı lokomotifin bulunması ile birlikte doğdu. Demiryolu taşımacılığında bugün kullanılmakta olan madeni raylar ise ilk defa yine İngiltere'de 1776 yılında kullanılmıştır. Buhar gücü ile çalışan lokomotifler 19. yy.'da kömür endüstrisinin gelişmesi ile aynı dönemde ortaya çıkmıştır. İlk demiryolu lisansı 1801 yılında Wandswarth ile Croydon arasında ray üzerinde atla çekilen araba seferi düzenlemek isteyen bir şirkete verilmiştir.105 Demiryolu taşımacılığında buharlı lokomotiflerden sonra dizel çekiciler devreye girmiştir. 1950'li yıllara gelindiğinde artık elektrikle çalışan çekiciler raylar üzerinde hareket etmeye başlamıştı. Demiryolu alanında büyük gelişmeler günümüze değin yaşanmıştır. Cumhuriyetin ilk yirmi beş yılında ülkemizde, Osmanlı Devleti döneminde yapıldığı kadar demiryolu ağı inşaa edilmiştir. 1950'lerden sonra ise çok az miktarda demiryolu inşaa edilmiştir. Demiryolu bir ülkenin ekonomik gelişmesine etki eden unsurlar arasındadır ve oldukça önemlidir. Gelişmiş devletlerin bugünkü düzeye gelmelerinde demiryolu taşımacılığı etkin rol oynamıştır. Demiryolu yeryüzünün geniş alanlarında ucuz taşımacılığa olanak tanımıştır. Bu ucuz taşımacılık 19. ve 20. yüzyıldaki ekonomik gelişmenin en önemli temellerinden biridir. Çok değerli fakat ekonomik olarak taşınamayan madenlerin kullanıma açılmasını demiryolu sağlamıştır. Aynı şekilde ülkemizin Cumhuriyetin ilanından sonraki 25- 30 yıllık dönemdeki gelişmesinin nedenlerinden biri demiryolu yatırımlarına verilen büyük önemdir. Bu gelişmenin sonraki yıllarda görece yavaşlamasının nedenlerinden biri de demiryollarına giderek daha az önem verilmeye başlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY The function of transportation is to provide the transfering of people and goods. People move because of variety of reasons. Goods, on the other hands, transfer in order to generate beneficial contribution. People and goods are not stable in their environment, they return changed by the effects of the other environmenrs as they move. Transportation has also these characteristics: - Transportation is a service. Its production and sale are realized simultaniously and there is no posibility of storage, - The share of fixed cost is very important in total cost. - A tariff politics based on marginal cost is generaly aplied hardly - The transportation investments aren't evaluated acording to prflt criterion. Economic, social, politic, environmental and security effection values should also be taken into consideration. A transportation system is expected to cost minumum to the country while it is serving best. The origin of railway transportation is based on the year 1670. Although it is impossible to compare with todays fast train's, the first rail transport vehicle, that we can assume the father of today's trains accordinging to the working principle, moved on the wooden rails in Newcastle, England. Railway transportation in today's understanding was born by the invention of the locomotive. The steel rail that is used in railway transportation today, on the other hand, firstly used in England in 1776. The locomotives working by steam power emerged at the same time with development of the coal industry in 19. Century. The first railway licance was given to a firm that desired to organise a coach trip pulled by horses on the rails between Wandswarth and Croydon in 1801. Diesel vehicles took place after the steamİ07 locomotives. When we reach 1950's, vehicles powered by electricity started moving on the rails. Great developments on railway field have been experienced up to now. Through the first twenty-five years of the Republic in our country, railway network was constructed as much as it's done in Ottoman Empire period. After the 1950's a few railways was constructed. The railway is one of the elements that affects the economic development of a country, and it is quite important. Today, railway transportation played an important role on the development process of developed countries. The railway has provided cheaper transportation all over the world. This cheap transportation is one of the important basis of the economic development in 19. and 20. century. The use of the mines that is very valuable but can not tranported economically was provided by railways. Similarly, one of the reasons of the development of our country in the 25-30 years' period after the declaration of the Republic was the great importance given to railway investments. One of the reasons why it relatively got slower in the next years was the decreasing importance given to the railways.