Demiryolu sektörü rekabet modellerinin incelenmesi ve yük taşımacılığı yönünden türkiye' ye uyarlanması
Researching of competition models of railway sector and implementation to turkey in aspect of rail freight
  1. Tez No: 441880
  2. Yazar: AHMET ERTUĞRUL DOLUDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Demiryolları, iki yüz seneyi aşkın bir süredir insan hayatının içindedir ve ülkelerin sosyo-ekonomik koşulları ile doğrudan ilintilidir. Sektör ikinci dünya savaşının sonuna kadar taşımacılıkta kilit rol üstlenmiştir. Lakin makine endüstrisinin gelişmesi ile birlikte motorlu taşıtlar demiryollarının taşımacılık alanındaki konumuna alternatif oluşturmuş ve demiryollarının bu alandaki üstünlüğüne son vermiştir. Bununla birlikte demiryollarının karayollarına oranla daha ekonomik bir ulaştırma türü olması nedeniyle, ülkeler sektörü yeniden canlandırma girişimlerine başlamışlardır. Bu tez kapsamında sektörün yeniden yapılandırılma çalışmaları ele alınmış, yürütülen reform çalışmaları incelenmiş, bu çalışmalar doğrultusunda Türkiye' de demiryolu sektörünün rekabete açılması ve uygun modelin oluşturulması konusunda görüşler sunulmuştur. Bu amaçla dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan sektör içi ve intermodal rekabet türleri ayrıntılı olarak incelenmiş, demiryolu yük taşımacılığı sektörünün ekonomik ve ticari hacimleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Railways are in the human life for over 200 years and they are directly related to the socio-economic conditions of the country. The transport sector has played a key role until the end of the Second World War. With the development of machinery industry, motor vehicles created an alternative way for the transportation and it putted and end to the superiority of railways. However, countries try to revive railway sector due to the economic reasons. This thesis discussed the scope of the industry's restructuring efforts and examined the work carried out reforms. In line with these studies, opening the Turkey's railway sector into competition and presents views on the creation of a suitable model were investigated. In this context, the world's various countries were examined for intra-industry and intermodal competition in detailed. Economic and trade volumes of the rail freight sector are studied.