Tek kanallı kuyruk modellerinde simülasyon uygulaması
  1. Tez No: 71638
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ŞENKAYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bekleyen birimlerden meydana gelen kuyruklar, gerek imalat sistemlerinde, gerekse hizmet sektöründe büyük zaman ve para kayıplarına neden olmaktadır. Kuyruklar ve hizmet verenlerden oluşan kuyruk sistemlerinin analizi, kuyruk teorisi yardımıyla yapılmaktadır. Bunun yanında, sınırsız kuyruklarda ve karmaşık sistemlerde simülasyon tekniğinin kullanımı zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışmada, kuyruk modellerinin genel yapısı, bunları etkileyen olasılık dağılımları ve simülasyon tekniğinin kullanımı tartışılmıştır. Ancak, araştırmanın ana konusu, bir tek kanallı kuyruk modeli üzerinde simülasyon tekniğinin uygulanabilirliğinin sınanmasıdır. Simülasyon sonucunda elde edilen bulgular yorumlanarak, yönetimin karar verme sürecinde, kuyruk sisteminin işleyişi hakkında temel verilere ulaşılmıştır. Araştırmada, öncelikle ilgili literatürden yararlanılarak teorik kısım oluşturulmuştur. Daha sonra, bir otomatik para çekme makinesinde yapılan gözlemler ve bunun sonucunda gerçekleştirilen simülasyon yöntemi yardımıyla çalışma sonuçlandırılmışta-. Gerçekleştirilen gözlem ve simülasyon sonucunda, kuyruk sistemine gelen müşteri sayısındaki artışın, bekleme zamanım ve sistemde harcanan toplam zamanı attırdığı saptanmıştır. Bunun sonucu olarak, işletme ve müşteri açısından maliyet kayıpları ortaya çıkmaktadır. Söz konusu kayıpları önlemek için, hizmet veren makine sayısı artırılabilir, ya da verilen hizmetle ilgili olarak müşteriler önceden bilgilendirilerek hizmet süresi kısaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Queues that consist of waiting units cause a great deal of waste of time and money in manufacturing systems and service systems. The analysis of the queuing systems involving waiting lines and servers is realized by means of the queuing theory. In addition, applying the simulation technique in unlimited queues and complex systems has been getting necessary. In this study, the general construction of the queues, probability distributions that affect them and the application of the simulation technique have been discussed. However, the main concept of the research is to experiment the feasibility of the simulation technique on a one server queuing model. By means of interpreting the findings obtained as a result of the simulation, the basic data about the running of the queuing system has been obtained in the process of managerial decision making. In the study, first, the theoretical part has been composed by benefiting from the literature about the subject Then, it is resulted by the observation made in front of an ATM and the simulation method realized at the end of this observation. As a result of the observation and simulation, we found that the increase in the number of the users arriving the system increases the waiting time and the total time spent in the system. As a result of this, the waste of time and money according to the users and the firm appears. In order to stop this waste, the number of server machines can be increased, or service time can be decreased by informing the users about the service before their entrance.