Endüstriyel patlamalrı önleme, koruma yöntemleri ve saha uygulamları
Industrial explosion prevention, protection methods and FIELD applications
  1. Tez No: 716397
  2. Yazar: ORKUN ÇAĞRI GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da artan endüstrileşme beraberinde istenmeyen patlamalara yol açmakta ve patlamaların bir sonucu olarak can ve mal kayıpları daha fazla önem kazanmaya başlamaktadır. Patlamaların önlenmesi için yapılan literatür çalışmasında özellikle Türkçe kaynaklarda kuramsal verinin sahada uygulamasına yönelik çok fazla bilginin olmadığı görülmüştür. Bu nedenle iki farklı sektörde faaliyet gösteren işletmeler, kuramsal bilginin desteklenmesi amacıyla iyi uygulama örnekleri olarak seçilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, patlayıcı ortamların zararlı etkilerinden insanların korunması için temel ilke olarak ilk tercihin patlayıcı ortamın oluşumunun önlenmesi, mümkün olmadığı durumlarda tutuşturucu kaynakların ortadan kaldırılması ve en son patlamanın etkilerinin azaltılması için önlemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing industrialization in Turkey and in the world leads to unwanted explosions and as a result of the explosions, the loss of life and property is gaining more importance. In the literature study for the prevention of explosions, it was seen that there is not much information about the field application of theoretical data, especially in Turkish sources. For this reason, businesses operating in two different sectors were chosen as good practice examples to support theoretical knowledge. As a result of the study, the basic principle for the protection of people from the harmful effects of explosive atmospheres is to prevent the formation of an explosive atmosphere, where it is not possible, to eliminate ignition sources and to reduce the effects of the latest explosion.