Bir tekstil fabrikasında fine – kinney risk analizi metodu ile risk değerlendirmesinin yapılması
Occupational safety risk assesment by usi̇ng fi̇ne - ki̇nney methodology in A textile firm
- Tez No: 716396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERİN MEZARCIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin kavramsal anlamı, işyerlerinde tehlikelerin yok edilmesi, risklerin öngörülerek değerlendirilmesi, risklerin tamamen ortadan kaldırılması ya da zararların en az seviyeye indirebilmesi için yapılacak çalışmaları içermektedir. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliğinin ne kadar önemli olduğu ve risk değerlendirmesinin amacı ele alınmıştır. Gerçekleştirilen risk değerlendirmesi tekstil sektöründe yer alan bir iş yerinde gerçekleşmiştir. İlk olarak işletmedeki olası tehlikeler belirlenerek Fine – Kinney Metodu ile risk değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety involves the annihilation of the danger in workplaces, risk prediction and assessment, ruling out the risks completely or minimizing the damage. The importance of occupational health and safety and the purpose of the risk assessment were discussed in this study. The risk assessment was carried out in a workplace in the textile sector. Initially the possible dangers in the workplace were determined and the risk assessment performed by using the Fine - Kinney method.