Örgütsel destek algısı ve psikolojik koşulların işe tutkunluk üzerindeki etkisi: Bir alan çalışması
The impact of organizational support perception and psychological conditions on work engagement: A field study
- Tez No: 716412
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küreselleşme ve teknolojideki ilerlemelerle sürekli değişen ve gelişen iş dünyasında örgütler arasında rekabet avantajı sağlayan en önemli unsur insan faktörüdür. Çalışanın enerjik olması, güç harcaması, dikkatini yoğunlaştırması çalışmasında verimliliği artıracak ve bu durum örgütün başarılarına sirayet edecektir. Bu kapsamda işe tutkunluk çalışanın sosyal ve örgütsel psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kendisini fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak işe adamasıdır. Çalışanların işe tutkunluklarını sağlayan etmenlerden biri örgütsel destek algısıdır. Örgütsel destek, çalışanların mutluluğunun örgüt tarafından ne kadar önemsendiği ve takdir edildiklerini hissetmesi anlamına gelen algı temelli bir kavramdır. Öte yandan çalışanların işe tutkun olmaları psikolojik koşullara bağlıdır. Keza çalışanların iş yerinde kendilerini güvende hissetmeleri, iş faaliyetlerinin yetenek ve becerilerine olan uygunluğu, üstlerinin güven veren davranışları gibi psikolojik koşullar, çalışanları fiziksel ve psikolojik anlamda tamamen kendini işe vermesinde etkili olmaktadır. Bu tez çalışmasında Malatya ilinde faaliyette bulunan profesyonel meslek mensupları üzerine örgütsel destek algısı ve psikolojik koşulların işe tutkunluk üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma verileri anket tekniği ile elde edilmiş ve 312 kişiye anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel desteğin işe tutkunluk boyutlarını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ancak psikolojik koşulların güvenlik boyutu ile işe tutkunluğun dinçlik ve adanmışlık boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu ve pozitif yönde etkilediği tespit edilirken; güvenlik boyutu ile işe tutkunluğun yoğunlaşma boyutu arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the businees world, which is constantly changing and developing with globalization and advances in technology, the most important factor that provides competitive advantage among organizations is the human factor. The employees being energetic, spending power and focusing his attention will increase efficiency in his work and this will affect the success of the organization. In this context work engagement is the stage of working physically,emotionally and mentally in order to meet the social and organizational psychological needs of the employee. One of the factors that ensure employees work engagement is the perception of organizational support. Organizational support is a perception-based concept, which means that employees feel how much their happiness is valued and appreciated by the organization.On the other hand, employees passion for work depends on psychological conditions. Likewise, psychological conditions such as employees feeling safe in the workplace, the suitability of their abilities and skills, and the reassuring behavior of their superiors are effective in the physical and psychological self-employment of employees. In this thesis, the perception of organizational support and the effect of psychological conditions on job engagement were investigated on professional professionals operating in Malatya. The research data were obtained by the questionnaire technique and a questionnaire study was conducted with 312 people. As a result of the research, it has been determined that organizational support has a significant and positive effect on the dimensions of work engagement. However, it was determined that there was a significant relationship between the safety dimension of psychological conditions and the vigor and dedication dimensions of work engagement and had a positive effect; no relationship was found between the security dimension and the concentration dimension of work engagement.