Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik kalınlığının ışıkla polimerize rezin simanın polimerizasyon dönüşüm derecesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effect of zirconia reinforced lithium silicate glass ceramic thickness on the degree of conversion of LIGHT-cured resin cement
  1. Tez No: 716411
  2. Yazar: GÜLEN DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ÇUKURLUÖZ BAYINDIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Tam seramik sistemlerde, mukavemeti artırmak ve materyal ile yakalanan optik avantajın sürdürülmesi amacıyla sıklıkla tercih edilen ışıkla polimerize rezin simanlarda belirli bir derinliğe kadar siman polimerizasyonu elde edilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, ZLS seramiklerin, LDS seramik ve monolitik zirkonya ile kıyaslanarak, farklı restorasyon kalınlıklarında ışıkla polimerize rezin simanın polimerizasyon dönüşüm derecesine ve rezin simanın mikrosertliğine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Üç farklı monolitik seramik materyalinden (IPS e.max CAD, inCoris TZI C, Vita Suprinity PC) 1, 1.5 ve 2 mm kalınlıklarda örnekler hazırlandı (n:10). Farklı kalınlıklardaki seramik örnekler altında polimerize etmek üzere ışıkla polimerize tek çeşit rezin siman (Variolink Esthetic LC) kullanıldı. Her alt grup için n=10 olacak şekilde 90 adet 0,1 mm kalınlığındaki rezin siman örneğin Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi analizi ile polimerizasyon dönüşüm derecesi tespiti ve 90 adet 1 mm kalınlığındaki rezin siman örneğin mikrosertlik ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In all-ceramic systems, light-cured resin cements, which are often preferred in order to increase the strength and maintain the optical advantage obtained with the material, exhibit polymerization up to a certain cement depth. The aim of this thesis is to evaluate the effect of ZLS ceramic thickness on the degree of conversion and the microhardness of light-cured resin cement by comparing it with LDS ceramic and monolithic zirconia. Materials and Methods: Samples of 1, 1.5, 2 mm thickness were prepared from three different monolithic ceramic materials (IPS e.max CAD, inCoris TZI C, Vita Suprinity PC) (n:10). A single type of light-cured resin cement (Variolink Esthetic LC) was used to polymerize under ceramic samples of different thicknesses.