Ulusal kültürün paternalist liderlik algısı üzerindeki etkisi: Libya örneği
The impact of national culture on paternalist leadership perception: The Libya case
- Tez No: 716426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yönetim yazınında son zamanlarda incelenen konulara bakıldığında, bireyleri belirlenmiş amaç ve hedefler doğrultusunda harekete geçirme yeteneği olarak ifade edilen liderlik kavramı ile bu becerilerin tür ve kaynağını belirleyen liderlik stillerinin çalışmaların odağı haline geldiği görülmektedir. Bu bağlamda liderlik kavramı çerçevesinde en çok dikkate alınan ve incelenen konuların örgütlerde baskın liderlik tarzı ve algıları, liderlerin çalışanlarla etkileşimi, örgütlere yapısal ve işlevsel katkıları, güç kaynakları ve güç kullanımına ilişkin kararlar olduğunu söylemek mümkündür. Son zamanlarda ise kültür kavramının birçok örgütsel davranış konusu ile ilişkisi ele alınmaktadır. Çünkü kültür paylaşılan, öğrenilen ve değişebilen bir kavram olarak insan davranışları üzerinde etkilidir. Ayrıca değişimi yöneten ve insanları hedefe yönlendiren liderlik kavramı ile ilişkisinin olduğuda ifade edilebilir. Fakat alan yazında, kültür ile liderlik ilişkisi üzerinde fazla durulmayan kavramlar olarak görülmektedir. Öyle ki, alan yazında, liderlik ve kültür arasındaki ilişkilerin araştırılması çok yakın zamanda başlandığı söylenebilir. Bu bağlamda güncel liderlik türlerinden bir tanesi olan paternalist liderlik ve ulusal kültür arasındaki ilişkiye odaklanan bu çalışmanın amacı, ulusal kültürel boyutlar ile çalışanların paternalist liderlik algısı arasındaki ilişkiyi teorik ve ampirik olarak değerlendirmektir. Çalışmanın evrenini, Libya bankacılık sektörü çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise verilerine eksiksiz ulaşılan 200 banka çalışanı oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin toplanmasında, basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin incelenmesi için keşfedici faktör, korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Regresyon analizleri sonucunda; ulusal kültür boyutlarının, paternalist liderlik algısı ve alt boyutları üzerinde kısmi etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of leadership, which is expressed as the ability to mobilize people in line with the goals and objectives set, and the leadership styles that determine the type and source of this skill, are frequently examined in the context of management literature recently. The dominant leadership style and perceptions in organizations, the interaction of leaders with employees, their structural and functional contributions to organizations, their power resources and their decisions regarding the use of power have become the most considered and studied issues within the framework of leadership concept today. The aim of this study, which is based on the relationship between paternalist leadership and national culture, is to evaluate the relationship between national cultural dimensions and the paternalist leadership perception of the employees in the light of theoretical and empirical statistical data. Libyan banking sector employees constitute the universe of the study. The sample of the study is 200 bank employees. Simple random sampling method was used in collecting the obtained data. Exploratory factor, correlation and regression analysis were used to examine the obtained data. As a result of the regression analysis; ıt can be said that the dimensions of national culture have a partial effect on the perception of paternalistic leadership and its sub-dimensions.