Örgütsel değişim ve başarısında değişim uzmanının rolü bir kamu iktisadi teşebbüsünde uygulama
The Role of change expert in organizational change and success, application in a government foundation
- Tez No: 71643
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ill ÖZET Değişim kavram olarak; zaman içerisinde eski durumunda kalmayan bir özelliği ifade eder. Yaşantımızı sürdürdüğümüz sosyal ve iş çevresinden, işletmelere, mikro ekonomiden, makrosuna bütün kavramları kapsayan evrende değişmeyen tek olgu değişim olgusudur. İçinde bulundukları çevrenin bir ürünü olan örgütlerde bu çevrenin sürekli değişmesi karşısında, kendilerini çevreden gelen bu değişmelere uyarlamak zorunluluğuyla karşı karşıyadırlar. İşletmelerde içinde yaşadığı çevrenin koşulları ve gösterdiği değişimin de etkisinde kalacak, kendi kendini bu çevreye uyarlamak veya uydurmak için bir değişim içine girecektir. Örgütün gerek kendi iç yapısından gelen değişim eğilimleri, gerekse dış çevreden gelen değişim zorunlulukları örgütün gündeminde değişim konusunu her zaman birinci sırada tutacaktır. Nitekim örgüt bulunduğu çevre içinde yaşamını sürdürebilmek için, yaşam için savaş vermek zorunluluğundadır. Bu yaşam savaşını kazanabilmesi için de değişime ayak uydurabilecek örgüt felsefesini oluşturması ve etkin bir yönetimle muntazam olarak bu çarkı işletmesi gerekmektedir. Örgütsel değişim örgüt elemanlarında, alt sistemlerinde, bunlar arasındaki etkileşimde meydana gelebilecek her türlü değişme olarak kabul edilir. Örgütler de değişime ayak uydurma çabalan beraberinde yönetim anlayışım da etkilemiş, bu boyutta yönetime katılımcı, etkin, yenilikçi, çevresine duyarlı ve insancıl bir yönetim anlayışı ortaya çıkarmıştır. Şimdiye kadar ülkemizde üzerinde yeterince durulmayan bu konu hakkında hazırlamış olduğum tezde; Örgütsel değişim ve değişimde başarıya ulaşmak için izlenmesi gerekenIV üzerinde durulmuş ve bir kamu iktisadi teşebbüsündeki örgütsel değişimde değişim ajanının başarısı konulu araştırma ile de sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Change, as a concept; expresses a property which doesn't keep its old situation in time. In the universe we live which includes all the concepts from our social and business life to the administrations, from micro to macro economics the only fact that never changes is change. Being products of the environment they belong to, organizations are coutinuously face to face with the obligation to adapt themselves to the changes that occur in their environment. So, they are to feel the influence of the circumstances and change of the environment, hence, are supposed to adapt themselves. Both the tendency to change coming from its structure and obligation to change coming from outside puts the“change”to the first line on an administration's agenda. In just the same way, an administration has to struggle to survive in the organization it takes place in. And to emerge victorious from that fight it must establish the right philosophy of organization which can easily adapt to change and it must continue being run by an effective management. Organizational change is accepted as any kind of change which can exist in the elements of an organization the sub-branches of it and in the relations between them. Working on adaptation to change has affected organizations, view of management and a new view has emerged which is more effective, more sensitive, humanistic, fovaring change and not shirking from participation. That point of view is something on which a sufficient study hasn't still been done in our county. And my thesis considers and focuses an organizational change; how to reach success in that; and the success of the change agent in organisations changes in the goverment foundations substainable.