Toplam kalite yönetimi yönelimli dönüştürücü liderlik modelinin T.S.K.'da uygulanabilirlik boyutları
The Model of transformational leadership oriented total quality management in Turkish Military Forces
- Tez No: 71644
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi ve Liderlik, günümüz işletmecilik ve yönetim anlayışının temel konuları arasındadır. Toplam Kalite Yönetimiyle Liderliği entegre etmeyi başaran bir çok işletme ve kurum rekabet güçlerini de geliştirebilmektedir. Toplam Kalite Yönetiminin temel yönelimi dönüşümdür. Reel anlamda düşünüldüğünde, liderliğin de temel yönelimi dönüşümdür. Zira liderlik kavramının içerisinde öncü olma, önde olma anlamlan vardır. Tabii ki öncülük ve önde olmak yeni olmaya yöneliktir. Öyleyse, Toplam Kalite Yönetiminin hedef aldığı liderlik yaklaşımı dönüştürücü liderlik yaklaşımı olduğu yargısına ulaşılmalıdır. İÜ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Quality Management and leadership are among the basic issues of today's bussines and management. Many businesses and organizations which succeed to integrate Total Quality Management and leadership could also improve their compeling power. The main point in Total Quality Management is transformation. In realistic terms, transformation is main point of leadership too. Because of that, being one step ahead of others occupies an important place among the meanings of leadership. Consequently, it colud be argued that being one step ahead of others is innovation oriented. Hence, it should be argued that the leadership approach which is the main objective of Total Quality Management is transformative leadership approach. IV