Yatırım projelerinin ekonomik yönden değerlendirilmesi ve Azerbaycan'da bir uygulama
The Economic analysis of investment projects and case study in Azerbaijan
- Tez No: 71642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Yatırım projesi hukuki, teknik, ekonomik ve mali analizi içeren bir çalışmadır. Ekonomik analiz, en önemli çalışmalardan biri olup, pazar araştırması, talep tahmini, kapasitenin belirlenmesi, kuruluş yeri seçimi ve projenin değerlendirilmesi araştırmalarını içermektedir. Ekonomik analizde en önemli araştırma konusu taleptir. Sağlam bir talep tahminin yapılması projenin geleceği açısından çok önemlidir. Bunun için talebin belirlenmesinde pazar araştırmasına ağırlık verilmektedir. Burada, üretilmesi düşünülen malın pazardaki yeri, özelliği, miktarı, satış fiyatı, pazar payı, malın yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki özellikleri ve benzer konularda bilgiler elde edilerek analizi yapılır. Bu analizle ilgili olan bir araştırma da kapasitenin belirlenmesi ve kuruluş yeri seçimidir. Kapasite seçiminde işletmeye en uygun olan optimal kapasite belirlenir. Kapasite belirlendikten sonra işletmenin kurulacağı bölge, hammadde temini, pazara yakınlığı, ulaşım, haberleşme ve diğer konularda araştırmalar yapılmaktadır. v Ekonomik analizde sonuç olarak proje ile ilgili değerlendirmeler yapılır. Bu genel olarak projenin gölge fiyatının, iç karlılık oranın, geri ödeme süresinin belirlenmesi ve diğer gereken yöntemlerin kullanılmasıyla ortaya konulan sonuçlarla projenin kabul edilip edilmeyeceği konusunda bir karara varılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An investment project is work that includes a judicial, technical, economic and financial analyse. Economic analyse is the most important work which consists of research of marketing, demand estimation, capacity determination, foundation place selection and project evolution. Demand is the most important research subject in economic analyse. Making a reliable demand estimation is very important with regard to the future of project. Therefore marketing research get emphasised in determining demand. Here taking the place, characteristics, quantity, selling price, market share and domestic and international characteristic of goods thought to produce into account, analyse is performed. Capacity determination and foundation place selection are research regarding these analysis. Optimal capacity which is the most suitable one for a corporation gets determined in selecting the capacity. Determining the capacity, a research gets done related to corporation foundation region, providing raw material, transportation, telecommunication, closeness to market and the like. As a result, evolutions relating project get carried out. in general, it is reached a conclusion whether a project gets accepted or not by determining the shadow price, internal rate return, pay back period of the project, using any other methods.