Özü plastik dolgulu (EPIWRC) çelik tel halatların eğilme yorulması davranışının ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of bending fatigue behavior and mechanical properties of steel wire ropes with impregnated plastic core (EPIWRC)
- Tez No: 716439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLBEYİ KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çelik tel halatlar çeşitli alanlarda kullanılabilen yük kaldırma elemanıdır. Özellikle balıkçılık, madencilik, petrol, inşaat, ormancılık ve denizcilik endüstrilerinde yaygın olarak yük taşıma vinçlerinde kullanılan çelik tel halatlar, kullanıma bağlı olarak farklı özelliklerde ve konstrüksiyonlarda üretilebilirler. Çalışma ortamına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak halatlarda yük taşıma kabiliyeti, korozyon direnci, yorulma dayanımı ve dönme direnci gibi özellikler istenmektedir. Yaygın bir kullanım alanına sahip özü plastik dolgulu bağımsız çelik özlü (EPIWRC) çelik tel halatlar özellikle korozyon dayanımı ve ek kullanım güvenliği sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir. Bu çalışmada özü plastik dolgulu halatların üretimi gerçekleştirilerek kopartma testleri, yorulma testleri ve korozyon testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler bağımsız çelik özlü (IWRC) çelik tel halatlar ile karşılaştırılarak ürünün sektöre sunduğu faydalar belirlenmiştir. Performans testleri sonucunda özü plastik dolgulu bağımsız çelik özlü halatların standart bağımsız çelik özlü halatlara nazaran %10 ekstra mukavemet, %40 ekstra servis ömrü ve %50 ekstra çelik öz korozyon direnci sağladığı görülmüştür. Özellikle zorlu ortam koşullarında kullanılan özü plastik dolgulu çelik tel halatların bir çok gereksinimi karşıladığı görülmektedir. Bu çalışma çelik tel halatlar hakkında deneysel sonuçlar içermektedir. Sektörel kullanımda ürünün performansı test sonuçlarından daha farklı olabilir. Bunun temel sebebi ürünün laboratuvar koşullarında test edilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Steel wire ropes are lifting equipments that can be used in various fields. Steel wire ropes, which are widely used in cranes, especially in the fishing, mining, oil&gas, construction, forestry and maritime industries, can be produced in different properties and constructions depending on the use. Depending on the working environment and needs, properties such as load carrying ability, corrosion resistance, fatigue strength and rotation resistance are required for ropes. Steel wire ropes with impregnated plastic independent wire rope core (EPIWRC), which have a wide usage area, are preferred especially because of their corrosion resistance and additional usage safety. In this study, tensile tests, fatigue tests and corrosion tests were carried out by ropes with EPIWRC. By comparing the obtained data with steel wire ropes with independent wire rope core (IWRC) , the benefits of the product to the industry were determined. As a result of the performance tests, it has been seen that the ropes with EPIWRC provide 10% extra breaking strength, 40% extra service life and 50% extra steel core corrosion resistance compared to ropes with IWRC. It is seen that especially steel wire ropes with EPIWRC used in harsh environmental conditions meet many requirements. This study includes experimental results about steel wire ropes. In industrial use, the performance of the product may differ from the test results. The main reason for this is that the product has been tested under laboratory conditions.