Turizmin ekonomik büyüme ve istihdama etkisi: Azerbaycan üzerine bir analiz
The effect of tourism on economic growth and employment: An analysis on Azerbaijan
  1. Tez No: 716440
  2. Yazar: SALTANAT ISGANDARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan turizm, birçok ülke için önemli bir ekonomik kaynak olarak nitelendirilmektedir. Turizm sektörünün ülke GSYİH'sine önemli katkı sağlamasının yanı sıra işsizliğin önlenmesi, bölgesel kalkınma ve döviz kazancı üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Turizm sektöründeki herhangi bir büyüme, ülke ekonomisi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda yabancı araştırmacıların bilimsel çalışmalarında turizm ekonomik bir kategori olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mevcut veriler ışığında Azerbaycan Cumhuriyeti'nin sosyo-ekonomik yapısını incelemek ve turizmin ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkisini ve ülkenin turizm açısından gelişme potansiyelini belirlemektir. Bu amaçla çalışmada turizm,turizm ve ekonomi ilişkisi,turizmin ödemeler dengesi üzerindeki etkisi,turizmin gelir üzerindeki etkisi,turizmin sektörel etkisi,turizmin GSYİH içindeki payı,turizmin istihdama etkisi gibi temel konularda bilgiler verilmiş ve Azerbaycan ekonomisi ve turizm sektörü,turizm için stratejik yol haritasına ilişkin veriler analiz edilmiştir.Ayrıca,Azerbaycan'da turizmin ekonomik gelişimini analiz etmek ve turizm potansiyelini belirlemek için istatistiksel veriler kullanılmıştır. Son olarak, Azerbaycan'ın turizm potansiyelinin bir SWOT analizi yapılmış ve ülkenin turizm açısından güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Azerbaycan'ın güçlü turizm potansiyeline rağmen fırsatların yeterince kullanılmaması, ülkede otellerin ağırlıklı olarak dört ve beş yıldızlı olması ve fiyatların yüksekliği, ülkenin tanıtımının yetersiz organizasyonu ve pazarlama faaliyetlerinin eksikliği, ülkenin turizm açısından zayıf yönlerinin ve buna bağlı olarak oluşan tehditlerin giderilebilmesi için gerekli stratejilerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism, which is one of the fastest growing sectors today, is considered as an important economic resource for many countries. In addition to making a significant contribution to the country's GDP, the tourism sector also has an impact on the prevention of unemployment, regional development and foreign exchange earnings. Any growth in the tourism sector has a direct impact on the country's economy. In this context, tourism is considered as an economic category in the scientific studies of foreign researchers. The aim of this study is to examine the socio-economic structure of the Republic of Azerbaijan in the light of available data and to determine the impact of tourism on economic growth and employment and the development potential of the country in terms of tourism. For this purpose, in this study, information is given on basic subjects such as tourism, tourism and economy relationship, the effect of tourism on the balance of payments, the effect of tourism on income, the sectoral effect of tourism, the share of tourism in GDP, the effect of tourism on employment, and the Azerbaijan economy and tourism sector, the strategic road map for tourism. In addition, statistical data were used to analyze the economic development of tourism in Azerbaijan and to determine the tourism potential. Finally, a SWOT analysis of Azerbaijan's tourism potential was made and the country's strengths and weaknesses in terms of tourism were determined. According to the results of the analysis, despite the strong tourism potential of Azerbaijan, the opportunities are not used sufficiently, the hotels in the country are predominantly four and five star hotels and the prices are high, the inadequate organization of the promotion of the country and the lack of marketing activities, the weak aspects of the country in terms of tourism and the threats arising therefrom. It was concluded that necessary strategies should be developed.