Kasa invaze olmayan mesane kanserinde GATA3, P53, Kİ-67 ve CD44 ekspresyonlarının intravezikal BCG immünoterapisinde nüks ve progresyona etkisi
The effect of GATA3, P53, Kİ-67 and CD44 expressions on recurrence and progression in non- muscle invasive bladder cancer that receiving intravesical BCG immunotherapy
  1. Tez No: 689157
  2. Yazar: RIDVAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MURAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mesane kanseri hastaları genel olarak kasa invaze olmayan mesane kanseri (KİOMK) aşamasında başvururlar. Bu aşamadaki uygun hasta grubunda intravezikal Bacillus Calmette-Guérin (BCG) tedavisi standart olarak verilmektedir. Rekürrens ve progresyon oranlarındaki yükseklik bu tümörlerin daha yakın takibini ve erken radikal tedaviye geçilmesini düşündürmektedir. Bu amaçla intravezikal BCG tedavisi alan hastalarda klinik ve histopatolojik etkenler ile birlikte rekürrens ve progresyon riskini öngörebilecek belirteçlerden p53, Ki-67, CD44 ve GATA3 moleküllerini değerlendirdik. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Üroloji Kliniğinde 2009-2020 yılları arasında KİOMK nedeniyle intravezikal BCG tedavisi alan 240 hasta retrospektif olarak incelendi. Kriterleri karşılayan 106 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar intravezikal BCG tedavisine tam yanıt veren, BCG tedavisine rağmen rekürrens gösteren ve BCG tedavisine rağmen progresyon gösteren olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Bu hastaların patolojileri p53, Ki-67, CD44 ve GATA3 ekspresyonları açısından immunhistokimyasal (İHK) analiz yöntemi ile tekrar tek bir üropatolog tarafından değerlendirildi. İHK incelemesinde skor 0:%0-10 boyanma, skor 1:%10-25 boyanma, skor 2:%25-50 boyanma, skor 3:%50-75 boyanma ve skor 4:%75'den fazla boyanma olarak hesaplandı. İHK ekspresyon pozitifliği; p53 ve Ki-67 için sınır değer %25, GATA3 ve CD44 için %50 olarak kabul edildi. İntravezikal BCG tedavisi alan hastaların rekürrens ve progresyon açısından p53, Ki-67, CD44 ve GATA3 ekspresyonları değerlendirildi. Hastaların 97(%91,5)'si erkek, 9(%8,5)'u kadındı ve ortalama yaşı 65±11 idi. Toplam 71(%67) hastada intravezikal BCG tedavisine tam yanıt izlenirken, 28(%26,4) hastada rekürrens ve 7(%6,6) hastada tümör progresyonu saptandı. Hastalar rekürrens açısından değerlendirildiğinde yaş, cinsiyet, tümör sayısı, derecesi ve evresi açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Ancak tümör boyutu 3 cm'den büyük hastalarda rekürrens yüksek tespit edildi (p=0,004).
Özet (Çeviri)
The patients with bladder cancer apply to the urology clinics generally at the stage of non-muscle invasive bladder cancer (NMIBC). Intravesical Bacillus Calmette-Guérin (BCG) treatment is given as a standard treatment in the appropriate patients. The high rates of recurrence and progression suggest that these tumors should be followed more closely and early radical treatment should be considered for proper patients. For this purpose, we evaluated p53, Ki-67, CD44 and, GATA3 molecules, which are markers that can predict the risk of recurrence and progression along with clinical and histopathological factors in patients receiving intravesical BCG therapy. The patients (n=240) who received intravesical BCG therapy for NMIBC between 2009-2020 in the Urology Clinic of Tekirdağ Namık Kemal University were analyzed retrospectively. The patients (n=106) who met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. These patients were divided into 3 groups as fully responding to intravesical BCG therapy, recurring despite BCG therapy, and progressing despite BCG therapy. The pathologies of these patients were evaluated again by a single uropathologist in terms of p53, Ki-67, CD44 and, GATA3 expressions by immunohistochemical (IHC) analysis. In the IHC examination, the score was 0: 0-10% staining, the score 1: 10-25% staining, the score 2: 25-50% staining, the score 3: 50-75% staining, and the score 4: more than 75% staining. IHC expression positivity; the cutoff value was accepted as 25% for p53 and Ki-67, and 50% for GATA3 and CD44. Expressions of p53, Ki-67, CD44 and, GATA3 were evaluated in terms of recurrence and progression in patients receiving intravesical BCG therapy. When we evaluated the patients; 97 (91.5%) of the patients were male, 9 (8.5%) were female, and the mean age was 65±11 years. A complete response to intravesical BCG treatment was observed in 71 (67%) patients, tumor recurrence was found in 28 (26.4%) patients, and tumor progression was found in 7 (6.6%) patients. When the patients were evaluated in terms of recurrence, no significant difference was found in terms of age, gender, tumor number, grade, and stage. However, recurrence was found to be high in patients with tumor sizes larger than 3 cm (p=0.004).