Monochamus dejean, 1821 (Coleoptera: Cerambycidae) cinsinin moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analysis of Monochamus dejean, 1821 (Coleoptera: Cerambycidae) genus
- Tez No: 716452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Biyocoğrafik ve moleküler etkenler Monochamus genetik yapısını değiştirebilmektedir. Monochamus, türleşme ve alt tür oluşturma kapasitesi yüksek bir cins olarak bilinmektedir. Yakın akraba taksonların bir arada bulunması evrimsel biyoloji için önemli bir sorundur. Alt türler kesin sınırlarla ayrılmadığı için tanımlanması ve filogenetik çalışmalarda kullanılması zorlayıcıdır. Bir organizmanın filogenetik analizini yapmak ve taksonomik durumunu belirlemek koruma ve mücadele çalışmaları için elzemdir. Monochamus üyeleri çam solgunluk hastalığına sebep olan çam odun nematodu Bursaphelenchus xylophilus'un yayılmasında ana vektör olarak rol oynarlar. Monochamus larvaları koniferleri istila ederek çürümesine sebep olurlar. Buna karşılık konifer ekosistemlerinde sürekliliğin sağlanmasında ve besin zincirinde önemli rol oynarlar. Bu gibi ekolojik rollerine rağmen Monochamus'un taksonomik durumu ve filogenetiği ile ilgili çalışmalar yetersizdir. Mitokondriyal DNA COI gen bölgesi, diğer gen bölgelerine göre türlerin taksonomik durumunu belirlemede daha avantajlıdır. Kocaeli'nin farklı lokasyonlarından toplanmış Monochamus örneklerinin mitokondriyal DNA izolasyonları yapıldı.JJ primerleri kullanılarak COI gen bölgeleri PZR ile amplifiye edildi. PZR ürünlerinin ham sekansları düzenlendi ve sekansların tamamının BLAST analizi sonucunda Monochamus galloprovincialis ile eşlendiği görüldü. Sekanslar ve GenBank'tan indirilen 658 baz-çiftlik Monochamus alternatus sekansı kullanılarak filogenetik ve genetik çeşitlilik analizleri yapıldı ve sonuçlar yorumlandı. Elde edilen sonuçların biyo-güvenilirliği ve ormancılık endüstrisini tehdit eden Monochamus ile mücadelede Birleşik Zararlı Organizma Denetimi ile ilgili yapılacak çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Biogeographical and molecular factors can change the genetic structure of Monochamus. Monochamus is known as this genus has high capacity of speciation and forming subspecies. The coexistence of closely-related taxa is an important issue for evolutionary biology. Because delimitation of sub-species is not distinct, their definition and usage in phylogenetic studies are challenging. Phylogenetic analysing and determining taxonomic status of an organism is vital for conservation and management programmes. Monochamus members play a role as main vector on spread of pine wood nematode Bursaphelenchus xylophilus that causes pine wilt disease. Monochamus larvae invade conifers, and cause to decay. In contrast, they have important role in providing continuity and food chain in conifer ecosystems. Despite their such ecological roles, studies about taxonomic status and phylogenetics of Monochamus are insufficient. Mitochondrial DNA COI gene region has a lot advantages in determining taxonomic status of species than other gene regions. Mitochondrial DNAs of Monochamus examples that has collected from different locations of Kocaeli are isolated. COI gene regions is amplified with PCR by using JJ primers. Raw sequences of PCR products are edited and after, all sequences are BLAST analysed, they matched with Monochamus galloprovincialis. By using sequences and 658 base-paired Monochamus alternatus sequence that downloaded from GenBank, phylogenetic and genetic diversity analyses are made and the results are interpreted. It is expected that obtained results enlighten the future studies about Integrated Pest Management against Monochamus that threaten bio-security and forestry industry.