Güneydoğu Toroslar (Amanos dağları) Lamiinae (Coleoptera:Cerambycidae) faunası üzerine taksonomik, sistematik ve zoocoğrafik araştırmalar
Taxonomical, systematical and zoogeographical researches on fauna of lamiinae of South-Eastern Taurus mountains (Amanos mts.) (Coleoptera:Cerambycidae)
- Tez No: 201126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 2006 - 2007 yıllarında Güneydoğu Toroslar (Amanos Dağları)'ın çeşitli bölgelerinden toplanmış Lamiinae alt familyasına ait olan toplam 1002 Cerambycidae örneği faunistik, taksonomik, sistematik ve zoocoğrafik olarak değerlendirilmiş ve bu taksonarla ilgili yorumlar yapılmıştır. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bunların 8 tribus, 17 cins, 34 tür ve alt tür olduğu tespit edilmiştir. Monochamus galloprovincialis tauricola Pic, 1912, Dorcadion scabricolle Dalman, 1817, Tetrops praeusta (Linnaeus, 1758), Pilemia annulata wawerkana Reitter, 1905, Pilemia hirsutula (Frölich, 1793), Coptosia ganglbaueri (Pic, 1936), Helladia millefolii alziari Sama, 1992, Neomusaria waltli Sama, 1991, Agapanthia amicula Holzschuh, 1989 ve Agapanthia lateralis Ganglbauer, 1884 olmak üzere toplam 10 takson araştırma alanı için ilk defa kaydedilmektedir. Bunlar arasında Pilemia annulata wawerkana Reitter, 1905 ve Coptosia ganglbaueri (Pic, 1936) aynı zamanda Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi için yeni kayıttır. v Sonuç olarak Güneydoğu Toroslar (Amanos Dağları) Lamiinae faunası takson sayısı 57'den 67'e yükselmiştir. Bu taksonlardan Pilemia maculifera (Holzschuh, 1984) ve Agapanthia amicula Holzschuh, 1989 Türkiye'de endemiktirler.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 1002 longicorn beetles specimens belong to the subfamily Lamiinae that collected in the years of 2006-2007 from various localities of South-Eastern Taurus Mts. (Amanos Mountains) are evaluated faunistically, taxonomically, systematically and zoogeographically. The remarks related to zoogeography, fauna and taxonomy are also given in the present study. On the results of identification of these specimens are determined totally 34 taxa belonging to 8 tribes and 17 genera. Total 10 taxa as Monochamus galloprovincialis tauricola Pic, 1912, Dorcadion scabricolle Dalman, 1817, Tetrops praeusta (Linnaeus, 1758), Pilemia annulata wawerkana Reitter, 1905, Pilemia hirsutula (Frölich, 1793), Coptosia ganglbaueri (Pic, 1936), Helladia millefolii alziari Sama, 1992, Neomusaria waltli Sama, 1991, Agapanthia amicula Holzschuh, 1989 and Agapanthia lateralis Ganglbauer, 1884 are the first records for the research area. Two of them, Pilemia annulata wawerkana Reitter, 1905 and Coptosia ganglbaueri (Pic, 1936) are also new records for Mediterranean Region of Turkey. vii As a result of this study, the fauna of Lamiinae of South-Eastern Taurus Mts. increased from 57 to 67. Pilemia maculifera (Holzschuh, 1984) and Agapanthia amicula Holzschuh, 1989 are endemic to Turkey.