Bina inşaatlarında yüksekte çalışma aşamasında yaşanan iş kazalarının sebepleri ve alınabilecek tedbirler
Causes of occupational accidents in the phase of working at HEİGHT in building constructions and measures to be taken
- Tez No: 716469
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bina inşaatlarında yüksekten düşme şeklinde gerçekleşen ölüm oranları, motorlu taşıt kazaları haricinde tüm kazaların ölüm oranlarından daha yüksektir. Bu kazaların temel nedenleri; yüksekte çalışma sırasında düşme önleyici tedbirlerin olmaması veya yetersiz olması, çalışanlarda iş güvenliği bilincinin yeterli olmaması ve teknolojik çalışmaların uygulanmaması şeklinde belirtilebilir. Bu çalışmada, konut binası, fabrika binası ve kamu kurumu inşaatlarında yüksekte çalışma sırasında düşme noktaları belirlenmiş ve kontrol formları ile mevcut ve alınması gereken tedbirler değerlendirilmiştir. Özellikle kat kenarlarında, kalıp çalışmalarında, iskele çalışmalarında düşme tehlikesine karşı genel olarak tedbirlerin alınmadığı görülmüştür. Bu kapsamda; Çalışma Bakanlığının inşaat sektörü için yayınladığı yıllık raporlarda en fazla ölümlü kazaların genel olarak güvenlik tedbirlerinin alınmadığı kat kenar boşlukları, iskele üzerinde yapılan çalışmalar, kalıp çalışmaları ve çatı üzerinde yapılan çalışmalar olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mortality rates in the form of falling from a height in building constructions are higher than the death rates of all accidents except motor vehicle accidents. The main causes of these accidents are; It is seen that the fall prevention measures during working at height are insufficient, the occupational safety awareness is not sufficient in the employees and the technological studies are not implemented. In this study, falling points during working at height in residential building, factory building and state agency constructions were determined and control forms and existing and necessary precautions were evaluated.. It has been observed that measures are not generally taken against the danger of falling, especially at the edges of the floors, formwork works and scaffolding works. In this context, in the annual reports published by the Ministry of Labor for the construction sector, it is stated that the most fatal accidents are the floor margins where safety measures are not taken in general, the works on the scaffolding, the formwork works and the works on the roof.