Ecologically motivated alternative practices: Case studies from Turkey
Eklojik motivasyonlu alternatif mimarlık pratikleri: Türkiye'den örnekler
  1. Tez No: 716470
  2. Yazar: ECEHAN BERJAN YEMİŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mimarlık mesleğinin günümüzde ve gelecekteki durumu güncel bir çalışma alanıdır. Bu bağlamda“alternatif mimarlık pratikleri”nosyonu ile karşılaşırız. Alternatif mimarlık pratiklerinin çeştli motivasyonları vardır; bu çalışma ekolojik motivasyonlara odaklanır. Konvansiyonel ekolojik mimarlık örnekleri, genellikle teknolojik çözümlere odaklanır. Ancak çevreci mimarlık söylemleri sıklıkla yoğunlukla teknolojik çözüm ve gelişmelere odaklandıkları için eleştirilmişlerdir. Benzer bir biçimde bu çalışma da ekolojik mimarlık örenklerindeki teknoloji-odaklılığı eleştirir. Bu eleştirinin en önemli sebeplerinden biri mimarlık mesleği üzerindeki eksiltici etkisidir. Buna bağlı olarak, bu tez çalışması, ekolojik mimarlık çalışmalarına alternatif bir boyut getirmeyi hedeflemektedir. Buna bağlı olarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden beş ekolojik mimarlık örneği incelenmiştir. Bu örnekler alternatif malzeme ve teknoloji seçimleriyle öne çıkmanın yanı sıra yapım ve projeendirme
Özet (Çeviri)
The future relevancy of the architectural profession is a contemporary field of study, followingly, the notion of“alternative practice”comes to the forefront. The motivations of alternative practices vary, yet the study focuses on ecological motivations due to the current condition of the climate crisis. Conventional ecological architecture predominantly relies on technological solutions, yet environmental discourse in architecture is criticized by eco-technic dominance in the field. Similarly, this study problematizes the bombardment of eco-technic logic in ecologic architectural productions for several reasons. Most importantly, solely relying on mechanical solutions leads to the reduction of architects into mere technical actors. Accordingly, the study aims to bring an alternative dimension to the popular understanding of ecological architecture with relation to the broader notion of alternative practice. Five alternative ecological projects from Turkey are presented as case studies, and their production processes are examined with comparison to the tactics of alternative practices in general.