Torakotomi ile anatomik akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda intra-operatif interkostal bloğun ve ultrasonografi rehberliğinde erektor spina bloğunun post-operatif solunum fonksiyonu ve akciğer ekspansiyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Post-operative respiratory function and exactivity insurance of the intra-operative intercostal block and erector spina block under ultrasonography guidance in patients undertaking anatomic lung resection BY thoracotomy
  1. Tez No: 716481
  2. Yazar: GÜRCAN KOŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ALTINOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda, torakotomi ile anatomik akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda intra-operatif interkostal bloğun (İKB) ve ultrasonografi rehberliğinde erektor spina bloğu (ESB) post-operatif solunum fonksiyonu ve akciğer ekspansiyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi ameliyathanesinde Ağustos 2020 ile Ekim 2021 tarihleri arası torakotomi ile anatomik rezeksiyon yapılan 40 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Birinci gruba İKB, ikinci gruba postoperatif ESB uygulandı. Hastaların postoperatif dönemde çekilen akciğer grafi bulguları, solunum fonksiyon testi (SFT) değerleri, hasta kontrollü analjezi (PCA) ile kullanılan opioid analjezik madde miktarı, sayısal değerlendirme ölçeği (NRS), yoğun bakımdan çıkış süreleri, apeks dren çekim süreleri ve oluşan komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Hastalar İKB uygulanan (n=20) ve ESB uygulanan (n=20) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların cinsiyet (p=0,76), operasyon tipi (p=0,081) ve yaş ortalamaları (p=0,527) gruplar açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Postoperatif farklı zaman dilimlerinde ölçülen FEV1, FVC ve FEV1/FVC değerleri gruplar arasında karşılaştırıldı ve ölçülen tüm değerlerin benzer olduğu tespit edildi. Operasyon sonrası akciğer grafi bulguları her iki grupta benzerdi. 24.saatteki PCA ile narkotik analjezik tüketim miktarları (p=0,935) ve NRS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Ayrıca yoğun bakım ünitesinden çıkış süreleri (p=0,576) ve apeks dreni çekimi süreleri (p=0,118) karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Kardiyak, plevral ve pulmoner komplikasyonlar karşılaştırıldığında gruplar arasında kardiyak (p=1) ve plevral komplikasyonlar (0,127) benzer olarak tespit edildi. ESB yapılan hasta grubunda pulmoner komplikasyon gelişme oranı İKB grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,047). Sonuç: Çalışmamızda her iki teknik arasında karşılaştırdığımız birçok parametre arasında pulmoner komplikasyon açısından değerlendirdiğimizde İKB'nin ESB'ye göre daha etkin bir analjezi sağladığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to compare the effects of intra-operative intercostal block (ICB) an ultrasonography-guided erector spina block (ESB) on post-operative respiratory function and lung expansion in patients who underwent anatomical lung resection by thoracotomy. Materials and Methods: Forty patients who underwent anatomic resection by thoracotomy between August 2020 and October 2021 in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Thoracic Surgery operating room were included in our study. The patients were divided into two groups of 20 each. ICB was applied to the first group, and postoperative ESB was applied to the second group. Chest X-ray findings of the patients taken in the postoperative period, pulmonary function test values, amount of opioid analgesic substance used with patient-controlled analgesia (PCA), numerical evaluation scale (NRS), time to leave the intensive care unit, apex drain extraction times and complications were recorded. Results: The patients were divided into 2 groups as ICB applied (n=20) and ESB applied (n=20). There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender (p=0.76), operation type (p=0.081) and mean age (p=0.527) of the patients. FEV1, FVC and FEV1/FVC values measured in different postoperative time periods were compared between the groups and all measured values were found to be similar. Postoperative chest radiography findings were similar in both groups. There was no statistically significant difference between amount of opioid analgesic consumed with PCA in 24 hours (p=0.935) and NRS scores. In addition, the exit times from the intensive care unit (p=0.576) and apex drain extraction times (p=0.118) were compared, no statistically significant difference was found between the groups. When cardiac, pleural and pulmonary complications were compared, cardiac (p=1) and pleural complications (0.127) were found to be similar between the groups. The rate of development of pulmonary complications in the patient group who underwent ESB was found to be statistically significantly higher than in the ICD group (p=0.047). Conclusion: When we evaluate the pulmonary complications among the many parameters that we compared between the two techniques in our study, we think that ICB provides more effective analgesia than ESB.