Pandemi sürecinde COVID-19 tanılı hastaların klinik, laboratuvar ve demografik verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, laboratory and demographic data of patients diagnosed with COVID-19 during the pandemic process
- Tez No: 716483
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Aralık 2019'da, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkıp pandemi haline gelen koronavirüs hastalığı birçok ölüme ve ciddi morbiditeye neden olmuştur. Bu hastaların başvuru anındaki çabuk elde edilebilecek ve kötü sonlanımı öngörebilecek biyobelirteçlerin tespiti hastaların tedavi yönetiminde hekimler içi yol gösterici olabilir. Bu nedenle biz bu çalışmada hızlı, ekonomik ve kolay ulaşılabilen biyokimyasal ve tam kan sayımındaki parametreleri incelemeyi hedefledik. Çalışmaya 01 Nisan 2020 – 01 Ekim 2020 tarihleri arasında ilimizde RT-PCR ile tanısı kesinleştirilip hastanede yatarak tedavi alan, tüm verilerine ulaştığımız 1097 hastanın D-dimer, Prokalsitonin, Troponin I, Fibrinojen, Albümin, ALT, AST, CRP, Ferritin, Glukoz, Potasyum, Kreatinin, Sodyum, Üre, Eozinofil, Hemoglobin, Lenfosit, Monosit, Nötrofil, Platelet, Beyaz küre değerleri ve Nötrofil/Lenfosit (NLO) ile Platelet/Lenfosit (PLO) değerleri hastane kayıt sistemi üzerinden temin edilerek incelendi. Hastaların verileri yattıkları bölümlere göre (servis/yoğun bakım ünitesi) veya taburcu edilen ve ölenler olarak gruplandırıldı. Bu grupların medyan değerleri Mann-Whitney U testi, sayımla elde edilmiş verilerin değerlendirilmesinde ise Ki-Kare testi kullanılarak karşılaştırıldı. Mann-Whitney U testi ile gruplar arası farkı anlamlı bulunan verilerin mortalitedeki öngörülebilirliğini tespit etmek için Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi, sensitivite ve spesifite testleri yapılmış olup cut-off değerleri Youden indeksine göre hesaplanmıştır. Çalışmaya alınan 1097 hastanın (541 kadın, 556 erkek) yaş ortalaması 58,87±17,13 idi.
Özet (Çeviri)
In December 2019, the coronavirus disease, which emerged in Wuhan, China, and became a pandemic, causes many deaths and serious morbidity. Detection of biomarkers that can be obtained quickly and predict the poor outcome at the time of admission of these patients can be a guide for physicians in the treatment management of patients. Therefore, in this study, we aimed to examine the biochemical and complete blood count parameters, which are fast, economical, and easily accessible. Laboratory results; D-dimer, Procalcitonin, Troponin I, Fibrinogen, Albumin, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, C-Reactive Protein, Ferritin, Glucose, Potassium, Creatinine, Sodium, Urea, Eosinophil, Hemoglobin, Lymphocyte, Monocyte, Neutrophil, Platelet, White blood cell values and Neutrophil/Lymphocyte and Platelet/Lymphocyte ratios, of 1097 patients whose diagnosis was confirmed by reverse transcription-polymerase chain reaction and were hospitalized in our province hospital between 01 April 2020 – 01 October 2020 were obtained from the hospital registry system. The data of the patients were compared using the Mann-Whitney U test and the Chi-Square test for the evaluation of the data obtained by counting, according to the departments they were hospitalized (service/intensive care unit) or to the 2 groups formed as discharged and deceased. Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis, sensitivity and specificity tests were performed to determine the predictability of mortality in the data with significant differences between the groups made by the Mann-Whitney U test, and the cut-off values were calculated according to the Youden index. The mean age of 1097 patients (541 females, 556 males) included in the study was 58.87±17.13 years.