Toplam kalite yönetiminde eğitimin otel işletmeleri insan kaynakları tatmini yönünden incelenmesi
The Examination of training in total quality management in the view of satisfaction of human resources in hotel management
  1. Tez No: 71648
  2. Yazar: HADİ İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ii ÖZET Kuruluşların gelişimi ve verimliliği, insan kaynaklarının niteliği ile sağlanmaktadır. Bunu gerçekleştirmek insan kaynaklarına önem veren Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesinin, kuruluşlarca yeni bir yönetim şekli olarak benimsenmesi ile mümkün olabilmektedir. TKY yaklaşımının insan kaynaklarına verdiği önem sonucunda çalışanların TKY çalışmalarına desteği artmakta; onların nitelik olarak da gelişmeleri sağlanmaktadır. İnsan kaynaklarının niteliğinin yükseltilmesinde, eğitimin rolü çok büyük olmaktadır. Eğitim çalışmaları ile yaratıcı ve katılımcı yönleri gelişen çalışanlar, işlerini severek yapmaktadırlar. Bu onları hem daha verimli yapmakta, hem de iş ve yaşam tatminlerini olumlu etkilemektedir. Ülkemizde hızla yaygınlaşmakta olan TKY yaklaşımı, insan kaynaklarının birincil fonksiyon olduğu hizmet sektöründe de basan ile uygulanmaktadır. Özellikle, dönemsel farklılıklar nedeni ile iş gücü devir hızının yüksek olabildiği otelcilik sektöründe, TKY uygulamalarının başarısı, eğitime verilen öneme bağlı olarak artabiîmektedir. Bu çalışma ile TKY'de, eğitimin otel işletmelerinin insan kaynaklan tatminine yönelik incelemesi yapılmıştır. Eğitim çaîışmalanmn, TKY'nin kuruluşlarda benimsenmesinde ve insan kaynaklarının geliştirilmesinde etkin olduğu görülmüştür. Bu durumun, çaîışanîann iş ve yaşam tatminini olumlu olarak etkilediği anlaşılmaktadır. TKY'yi benimseyen kuruluşlar daha verimli ve kârlı çalışmakta; çaîışanîann da kurumîanna olan bağîıîıkîan artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The development and productivity of the companies have been provided by the qualifications of human resources. To realize that is Possible to give importance human resources and Total Quality Management (TQM) and adaptation of TQM as an management type by firms. As a result of giving importance of human resources of TQM, the solidarity of personnel's to TQM working has been increased and effected positively the developments of human resources as qualifications. The role of training is very big in the increasing of qualifications of human resources. With training works personals who is developing creative and joining sides do their work by heartedly. This has been made more productive and effected positively work and life satisfactions of their. TQM approach which is quickly developing in our Country has been applying in services sector which has primer function of human resources field. Especially; in hotel management field of tourism the success of TQM may be able to increase as depending on education, and to giving importance education, in tourism sector which has periodical differences as causing personnel take over ratio goes up. At this study; the importance of education in TQM in the view point of satisfaction of human resources in hotel management has been searched. It has been surveyed that in TQM education is effective of development of human resources. In the new establishment of campanies, which is adopt TQM have been work more productive and profitability and faith fullness of workers to their works has been increased.