Yeni Ortaçağcılık ve Akdeniz'deki mimari izleri: Antalya örneği
Neo-Medievalism and its architectural traces in the Mediterranean: the case of Antalya
  1. Tez No: 716509
  2. Yazar: AYKUT AKTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Turizm, Architecture, History, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yeni Ortaçağcılık, yeni anlamına gelen neo ve ortaçağcılık anlamına gelen medievalism kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Günümüzde genel itibarı ile Yeni Ortaçağcılık, Ortaçağcılık'ın ortaya koymuş olduğu gerçekliği alıp farklı bir alternatif ile değerlendirme yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu değerlendirme, tarihin alternatif bir işleyişi olabileceği gibi, var olan Ortaçağ öğelerinin post modern kavramlarla birleştirip sanki dönem kültürünün bir parçasıymış gibi de sunulabilmektedir. Ortaçağ yapılarına benzetilmiş oteller, Ortaçağ fantastik yaratıkları ile donatılmış eğlence parkları, video oyunlar ve daha nicesi içerisinde yeniden doğan Ortaçağ'ı görmek mümkündür. Bu çalışma, Yeni Ortaçağcılık ve beslenmiş olduğu Ortaçağcılık kavramını kuramsal olarak ele almış ve yeniden ortaya çıkan Ortaçağ'ın içerisindeki psikolojik ve sosyolojik çözümlemelere göndermeler yaparak kavramın günümüz Akdeniz kültüründeki var oluşunu ele alıp Antalya'daki Yeni Ortaçağcı görünüm ve yansımaların örneklerini yapılar bazında incelemiştir. Çalışmanın kapsamı kavramsal olarak Ortaçağcılık ve Yeni Ortaçağcılık olup Yeni Ortaçağcılık'ın Akdeniz havzasının başat turizm kentlerinden biri olan Antalya'daki yapıların mimari özelliklerine olan etkisi ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Postmodern Neomedievalism (or Postmodern Neo-medievalism) is a concept that emerged with the combination of the words neo and medievalism. Today, in general, Neomedievalism is frequently used as a technique of taking the reality which revealed by Medievalism and evaluating it with a different alternative. While this evaluation can be an alternative processing of History, it can also be presented as if it is a part of the Medieval Culture by combining existing medieval elements with post-modern concepts. It is possible to see the reborn Middle Ages in hotels that resemble the medieval buildings, amusement parks equipped with medieval fantastic creatures, video games and more. This study discussed with the concept of Neomedievalism and the Medievalism that theoretically feeds Neomedievalism. In addiction, The thesis argued with the existence of the concept in today's Mediterranean culture by making reference to the psychological and sociological analyzes in the re-emerging Middle Ages, and examined the examples of the Neomedieval outlook and reflection in Antalya on the basis of structures. The scope of the study is conceptually Medievalism and Neomedievalism, and it is limited to the effect of Neomedievalism on the architectural features of the structures in Antalya, one of the main tourism cities of the Mediterranean basin.