Le concept de securite dans la pensee des relations internationales : Ruptures, heritages, recurrences
Uluslararası ilişkiler düşüncesinde güvenlik kavramı: Kırılmalar, miraslar, tekerrürler
  1. Tez No: 567699
  2. Yazar: NİHAL EMEKLİER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENENT SAVAŞ CAZALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Uluslararası İlişkiler literatürünün en tartışmalı ve en türetilmiş kavramlarından biri olan güvenlik, aslında aktör, süreç ve yapı bağımlı refleksif bir kavramdır. Güvenlik içinde bulunulan an ve koşullara odaklandırılsa da tarihsel akışa bağımlıdır; birbiri için etkileşimsel ve oluşturucudur. Üzerinde görece az çalışılan bir alan da güvenliğin tarihselliğidir. Oysa güvenlik paradigması hem toplumsal konjonktürün, hem geçmişten gelen öğretilerin, tecrübelerin, pratiklerin, siyasi, sosyal ve ekonomik bağlamların, hem de egemen aktörlerin izlerini taşır. Güvenlik bir kavram olarak ele alındığında, ardında izlerini sürmeyi bekleyen bir tarih ve şimdiki zamanda da bu geçmişin kalıntıları ve yansımaları vardır. Çalışmanın ana çıkış noktası güvenlik kavramının tarihselliğine odaklanmak, uluslararası ilişkiler tarihinde soykütüksel bir yaklaşımla güvenliğe ilişkin aktör, olay ve olguların ve geçirdikleri değişim-dönüşümlerin izlerini sürmektir. Bu bağlamda güvenliğin tarihsel seyrinde nasıl değişip dönüştüğü aktör, sistem ve dönem boyutlarıyla incelenirken, geçiş dönemlerinin parametreleri Yeni Ortaçağcılık ile tartışmaya açılmış; geçmiş ve günümüz arasındaki miraslar, tekerrürler, kopuşlar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Security which is one of the most controversial and one of the most derived concepts of International Relations literature, is in fact a reflexive concept which depends on actor, process and structure. Although it is dependent on the moment and the circumstances, security is dependent on historical flow; and is interactive and constructive with one another. A relatively less studied area of study is historicity of security. Yet the security paradigm carries traces of both the social conjuncture, the teachings, experiences, practices of the past and political, social and economic contexts together with traces of dominant actors. Taking security as a concept, there is a history to search for in the past and there are remains and reflections today. The main starting point of this study is to focus on historicity of the concept of security, to follow the traces of changes and transformations of actor, event and phenomena related to security with a genealogically approach in the history of international relations. While it has been examined how security has changed and transformed in its historical course with the dimensions of actor, system and period in the study, the parameters of transition periods have been discussed with new medievalism, heritages, repetitions and breaks between past and present have been tried to put forward.