Adipositlere farklılaştırılmış 3T3-L1 hücre hatlarında obezite ve meme kanseri ile ilişkili markörlerin ın vıtro şartlarda transkripsiyon ve translasyon düzeyinde analizi
In vitro analysis of markers associated with obesity and breast cancer in 3T3-L1 cell lines differentiated to adipocytes on transcriptional and translational level
  1. Tez No: 716532
  2. Yazar: DİLEK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÜNAL, PROF. DR. TUBA EDGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obezite; disfonksiyonel bir yağ kütlesiyle ilişkili, kronik düşük dereceli enflamasyon ile karakterize olan epidemik bir hastalık olup, dünya genelinde en önemli sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Obezite durumunun bir sonucu olarak, beyaz adipoz dokunun patolojik yeniden şekillenmesi ve adipositokinlerin artan seviyeleri, meme kanserinin ayırt edici özelliği olan sürekli proliferatif sinyalizasyon, enflamasyon, anjiyogenez, invazyon ve metastaz ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan çalışmalarda obezite ve meme kanseri arasındaki ilişkinin, enflamatuar sitokinleri içeren adipoz doku etrafındaki mikroçevreye bağlı olduğu gösterilmiştir. Fakat mikroçevrenin meme kanserini nasıl etkilediği tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, obezite ve meme kanseriyle ilişkili seçilen markörlerin, adipoz dokunun önemli bir bileşeni olan adiposit hücrelerindeki özelleşmiş farklılaşmasına bağlı ekspresyon seviyelerindeki değişimi analiz etmek amacıyla, 3T3-L1 preadiposit hücreleri kullanılmıştır. Non-diferansiye ve diferansiye hücrelerde; obezite ile ilişkili LPL, FAS ve PPAR-γ; meme kanseri ile ilişkili BRCA1, BRCA2 ve HER2 (erbB-2) markörlerinin transkripsiyonel ve translasyonel düzeyde ekspresyon seviyeleri analiz edilmiştir. Bu markörlerin transkripsiyon ve/veya translasyon düzeyinde ekspresyonlarının, kontrollere kıyasla farklılaşmış adiposit hücrelerinde arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is an epidemic disease characterized by chronic low-grade inflammation associated with a dysfunctional fat mass and is considered to be one of the most important health problems worldwide. As a result of obesity, pathological remodeling of white adipose tissue and increased levels of fat-specific cytokines have been associated with the continuous proliferative signaling, inflammation, angiogenesis, invasion and metastasis that are hallmarks of breast cancer. Studies have shown that the relationship between obesity and breast cancer depends on the microenvironment formed around adipose tissue containing inflammatory cytokines. But how the microenvironment affects breast cancer is not exactly understood. In this study, 3T3-L1 preadipocyte cells were used to analyze the alteration in the expression levels of selected markers associated with obesity and breast cancer due to the specialized differentiation of adipocyte cells, which is an important component of adipose tissue. Transcriptional and translational expression levels of obesity-associated markers LPL, FAS and PPAR-γ, and breast cancer-associated markers BRCA1, BRCA2 and HER2 (erbB-2) were analyzed in non-differentiated and fully differentiated adipocyte cells. Expressions of these markers appear to be increased in differentiated adipocyte cells compared to controls at transcriptional and/or translation levels.