Aşırı bilgi yükü öncülleri ve ardılları: İş dünyasında bir araştırma
Predecessors and successors of information overload: A study in bussiness world
- Tez No: 716533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisinin gelişimi ve bilgi ekonomisinin yükselişi iş dünyasında bilginin önemine ve etkisine katkıda bulunmaktadır. İş dünyasındaki entegre yönetim bilişim sistemleri organizasyonalarda bilginin üretimini arttırmış ve erişilebilirliğini kolaylaştırmıştır. Bu durum çalışanların çok fazla bilgiye maruz kalmalarını doğurmuştur. Bu çerçeveden bakıldığında araştırmanın sorunsalını çalışanların aşırı bilgi yüküne maruz kalıp kalmadıkları, aşırı bilgi yüküne neden olan öncüllerin neler olabileceği ve aşırı bilgi yükünün nelere etki edebileceği oluşturmaktadır. Bu çalışmada aşırı bilgi yükü öncüllerinden sistem yükü, iletişim yükü ve teknoloji yükünün aşırı bilgi yüküne etkileri ile aşırı bilgi yükünün teknolojiye dayalı performansa ve bireysel performansa etkisi araştırılmıştır. Araştırmada kapsamında Wisniewski ve Lu (2010) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın verileri basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 364 çalışandan toplanmış IBM SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, iletişim yükü ve teknoloji yükü ile aşırı bilgi yükü arasında pozitif ilişki olduğunu, ayrıca sistem özelliği yükü ile teknolojiye dayalı performans ve bireysel performans arasında pozitif, iletişim yükü ile teknolojiye dayalı performans arasında negatif ilişki ve teknoloji yükü ile bireysel performans arasında negatif ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucu bilgi yükünün çalışanlar üzerinde olumsuz etki yaptığını ve yönetilmesi gereken bir kavram olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of information and communication technology and the rise of the information economy contribute to the importance and impact of information in the business world. Integrated management information systems in the business world have increased the production of information in organizations and facilitated its accessibility. This situation caused employees to be exposed to too much information. From this point of view, the problematic of the research is whether the employees are exposed to information overload, what the precursors that cause information overload might be, and what the information overload may affect. In this study, the effects of system overload, communication overload and technology overload on information overload and the effect of information overload on technology-based performance and individual performance were investigated. The scale developed by Wisniewski and Lu (2010) was used in this research. The data of the study were collected from 364 employees selected by simple random sampling method and analyzed with IBM SPSS 25.0 program. The findings showed that there was a positive relationship between communication overload and technology overload and information overload, and a positive relationship between system feature overload and technology-based performance and individual performance, a negative relationship between communication overload and technology-based performance and a negative relationship between technology overload and individual performance. The result of the research reveals that the burden of information has a negative effect on employees and is a concept that should be managed.