3T3-L1 adiposit hücrelerinde quercetin'in lipolitikmekanizmalar üzerine olası etkilerinin incelenmesi
Investigation of the possible effects of quercetin onlipolytic mechanisms in 3T3-L1 adipocyte cells
- Tez No: 905681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KILIÇ TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Obezite, adipoz dokunun homeostazını bozarak adipositlerin sayısında ve büyüklüğünde artışa neden olmaktadır. Lipolitik etkiye sahip polifenollerin kullanımı obezite karşıtı bir strateji olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, tüm dünyada giderek artan obezitenin tedavisi konusunda araştırmacıların hücre temelli tedavi yaklaşımlarına giderek ilgisi artmaktadır. Bu çalışmanın amacı quercetin polifenolünün olgun ve hipertrofik adipositlerde lipit birikimi ve adiponektin seviyeleri üzerindeki olası etkilerini belirlemektir. Ek olarak bu olası etkisine β3-AR sinyal yolağının olası katkısının araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla önce farklılaştırılıp daha sonra olgun ve hipertrofik hale getirilen 3T3-L1 adipositler tedavi ajanları (quercetin ve/veya β3- reseptör antagonist) ile inkübe edildi. Ardından Oil-red-O boyama yöntemiyle lipit miktarı görüntülendi. ELISA aracığılıyla ise lipit birikimi ve adiponektin seviyesi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Obesity disrupts the homeostasis of adipose tissue, causing an increase in the number and size of adipocytes. Using polyphenols with lipolytic properties has been recognized as an approach for treating obesity. In addition, researchers are increasingly interested in cell-based treatment approaches for the treatment of obesity, which is increasing all over the world. The aim of this study was to determine the possible effects of quercetin polyphenol on lipid accumulation and adiponectin levels in mature and hypertrophic adipocytes. Furthermore, the objective was to examine the potential role of the β3-AR signaling pathway in this result. For this purpose, 3T3-L1 adipocytes, which were first differentiated and then made mature and hypertrophic, were incubated with treatment agents (quercetin and/or β3-receptor antagonist). Then, lipid levels were observed via the Oil-red-O staining method. Lipid accumulation and adiponectin levels were measured using ELISA.