Şiddetin sosyal medya üzerinden yayılması: Emine Bulut cinayeti
Spreading violence through social media: The murder of Emine Bulut
- Tez No: 716568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'de ve dünyada, gün geçtikçe artan ve çözülmesi oldukça güç bir sorun haline gelen şiddet, sosyal medyanın etkisi ile birlikte yazılı ve görsel olarak kendini gösteren, görünürlüğü ve bilinirliği ifşa olan bir döneme girmiştir. Neredeyse her gün sosyal medyada yerini bulan şiddet haberleri; toplumun bir bölümünü, yaşanan şiddete karşı normalleştirmeye, kayıtsız kalmaya iterken bir bölümünü yaralar ve harekete geçer hale getirmiştir. Oluşan görünürlük bulunduğumuz çağ içerisinde teknolojik gelişmelerin ve iletişim yöntemlerinin ilerlemesi ile yeni bir kültüre evrilmiştir. Bu kültür var olan düzeni ekarte ederek her konuşulanın her söylenenin bir alt metni olduğunu görmemize neden olmaktadır. Bu araştırma üzerinden de şiddetin sosyal medya üzerindeki etkisini gözlemlemek amaçlanmıştır. Kullanımı en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri olan Twitter aracılığıyla yayılmış olan Emine Bulut cinayeti örneklem seçilmiş, bir haftalık istatistiksel veri analizi yapılmıştır. Aynı zamanda bu süre zarfında en çok beğeni ve yorum alan 5 tweetin popülerlik etkileşimi bağlamında söylem analizi yapılmış, yayımlanan cinayet videosunun görünen anlamın dışında hangi anlamları barındırdığı ve iletildiği göstergebilim (semiyoloji) açısından incelenmiştir. Bu araştırma ile Türkiye'de sosyal medyaya yansıyan şiddet olgusunun toplumdaki şiddet varlığını harlayıp harlamadığı, şiddete yönelten bir yörüngeye girip girmediğini görmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence, which has become an increasingly difficult problem to solve in Turkey and around the world, has entered a perrod of visibleness and awareness that manifest itself in writing and visually with the influence of social media. Almost every day, news of violence on social media, it has made some of the society injured and mobilized while pushing some to normalize and indifferent to the violence experienced. The visibility that has occured has evolved into a new culture with the advancement of technological developments and communication methods in our age. This culture ignores the existing order, causing us to see that everthing that is spoken is a subtex of everything that is said. Through this research, it is aimed to observe the effect of violence on social media. Emine Bulut murder sample, which was spread through Twitter, one of the most preferred social media platforms to use, was selected and a week of statistical data analysis was performed. At the same time, discourse analysis war carried out in the contex of the populary interaction of the 5 most liked and commented tweets during this time and meanings of the published murder video other than the apparent meaning were examined in terms of semiotics. With this research, it is aimed to see if the phenemenon of violence reflected on social media in Turkey has harrowed the presence of violence in society and entered a violent trajectory.