Normal doğum sürecinde obstetrik şiddete maruz kalan kadınların deneyimleri: Nitel bir çalışma
Experiences of women with obstetric violence during childbirth: A qualilitative study
  1. Tez No: 734867
  2. Yazar: NİHAL AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KAYDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, normal doğum sürecinin herhangi bir aşamasında obstetrik şiddete maruz kalan kadınların duygu, düşünce ve deneyimlerini derinlemesine irdelemek ve açıklamaktır. Bu araştırma fenomenolojik yaklaşımın kullanıldığı nitel bir araştırmadır. Araştırma verileri, video konferans yöntemi aracılığıyla bireysel derinlemesine görüşme yöntemiyle 24.02.2021-16.11.2021 tarih aralığında toplandı. Araştırmanın örneklemini, araştırmacıların sosyal medya üzerinden oluşturduğu çağrıya cevap veren ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan normal doğum sürecinde obstetrik şiddete maruz kalan 27 kadın oluşturdu. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Obstetrik Şiddet Tarama Formu, Katılımcı Bilgi Formu ve Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanıldı. Verilerin analizinde kuramsal tematik analiz yaklaşımı kullanıldı. Kadınların obstetrik şiddet deneyimlerine ilişkin anlatıları; Obstetrik Şiddet Türleri, Bakımın Profesyonel Standartlarını Karşılayamama, Tepkiler ve Farkındalık olmak üzere 4 ana tema altında toplandı. Farklı sosyodemografik ve obstetrik özelliklere sahip kadınların obstetrik şiddetin çeşitli türlerine maruz kaldığı; maruz kaldıkları obstetrik şiddet nedeniyle stres, kaygı, endişe, üzüntü, çaresizlik, öfke ve korku gibi duygular yaşadığı; kadınların sağlık profesyonellerinden beklentileri olduğu ve obstetrik şiddete yönelik farkındalıklarının olmadığı belirlendi. Sonuç olarak doğum sürecinde kadına yönelik obstetrik şiddet, kadın sağlığını olumsuz etkileyen ciddi bir bakım sorunudur. Sağlık profesyonellerinin ve sağlık hizmeti alan kadınların obstetrik şiddete yönelik farkındalıkları arttırılmalıdır. Obstetrik şiddete yönelik farkındalığı ölçen güvenilir araçlar geliştirilmeli, obstetrik şiddetin prevalansını belirlemeye yönelik çalışmalar yapılmalı ve sağlık tesislerinde bu tür kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik eğitim programları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and explain the feelings, thoughts and experiences of women who have been subjected to obstetric violence at any stage of the normal birth process. This study is a qualitative study that were utilized a phenomenological approach. The study data were collected between 24.02.2021 and 16.11.2021 with individual in-depth interviews via video conference method. The sample of the study consisted of 27 women who had been exposed to obstetric violence during a normal delivery, responded to the researchers' social media call, and met the study's inclusion criteria. As data collection techniques, the researchers used the Obstetric Violence Screening Form, Participant Information Form, and Semi-Structured Interview Form, which were all prepared in accordance with the literature by researchers. The data was analyzed using a theoretical thematic analysis approach. Women's narratives of their experiences of obstetric violence were categorized into four primary themes: Types of Obstetric Violence, Failure to Meet the Professional Standards of Care, Responses, and Awareness. It was determined that women with diverse sociodemographic and obstetric characteristics were exposed to various types of obstetric violence; they experienced feelings such as stress, anxiety, worry, sadness, helplessness, anger, and fear as a result of the obstetric violence, they had expectations from health professionals, and were unaware of obstetric violence. As a result, obstetric violence against women during childbirth is a serious health care issue with a negative impact on women's health. The awareness of health professionals and women receiving health care services towards obstetric violence should be raised. Reliable tools that measure awareness of obstetric violence should be developed, studies to determine the prevalence of obstetric violence should be conducted, and training programs should be developed to eliminate this type of violence against women in health facilities.