Malign meme lezyonlarında aksiller lenf nodlarınının preoperatif ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve histopatolojik korelasyonu
To evaluation axillary lymph nodes by ultrasonography in invasive breast carsinoma is compare final axillary cytopathological result
  1. Tez No: 716600
  2. Yazar: NURDAN FİDAN
  3. Danışmanlar: UZMAN EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Meme kanseri en sık görülen kadın kanseri ve kadınlarda kanserden ölümlerin en sık nedenidir. Meme kanserli hastalarda aksiller lenf nodlarının durumunun değerlendirilmesi tedaviye yardımcı çok önemli bir prognostik faktordür. Günümüzde aksiller lenf nodlarını görüntülemek için BT, MRG, nükleer tıp teknikleri olmasına rağmen ultrasonografi aksiller lenf nodu metastazının tespitinde ve lenf nodlarının karakterizasyonunda en çok kullanılan ve en avantajlı non-invaziv yöntemdir. Bu çalışmada yeni meme kanseri tanısı almış 35 hastaya aksiller lenf nodu metastazını saptamak amacıyla preoperatif aksiller ultrasonografi uygulandı. Aksiller lenf nodu diseksiyonu veya sentinel lenf nodu biyopsisi yapılan hastaların ultrasonografi bulguları karşılaştırıldı. Bu çalışma, meme kanseri olan hastalarda aksiller sonografinin aksiller metastatik tutulum tanısında yüksek duyarlıklı ve oldukça özgül olduğunu göstermektedir. Sonografi sonuçları, sonografik olarak aksillaları pozitif olan gereksiz sentinel lenf nodu biyopsisinden kaçınılarak hastaların doğrudan aksiller lenf nodu diseksiyonu ve kemoterapiye yönlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is among the most common in women and deaths caused by cancer. Assesment of the status of axillary lymph nodes is very important prognostic indicator in patients with breast cancer and helps guide patient management. Currently, although CT, MRI, nücleer medicine techique visualize the axillary lymph nodes, ultrasonography is most advantageous non-invasive techique and has been the most used the characterize lymph nodes and axillary lymph node metastasis. In this study we performed axillary sonography of 35 patient with newly diagnosed breast cancer to determinate metastatic disease in axillary lymph nodes preoperatively. The ultrasound finding of the patients is compared who had undergo axillary lymph node dissection or sentinel lymph node biopsy. This study shows that axillary sonography is high sensitive and quite specific in the diagnosis of axillary metastatic involvement in patients withb reast cancer. The results of sonography would allow patients with sonographically positive axillae, unnecessary sentinel lymph node biopsy could be avoided, allowing patients to undergo axillary lymph node dissection and chemotherapy directly. In fact we believe many centers have already added axillary sonography to their clinical protocols.