Aksiller lenfadenopatilerin benıgn-malıgn ayrımında difuzyon mrg ve adc ölçümünün yeri
- Tez No: 516738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN HASANEFENDİOĞLU BAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Meme kanserinde en önemli prognostik faktör aksiller lenf nodlarının metastaz içerip içermediği ve içeriyorsa metastatik lenf nodlarının sayısıdır. Tüm meme kanser tiplerinde 5 yıllık survey oranı aksiller lenf nodu negatif olan hastalarda % 82.8 iken bu oran metastatik lenf nodu sayısıyla orantılı olarak azalmaktadır (1,2,3,4).Bu nedenle nodal metastazın preoperatif tanısı çok önemlidir. Ancak bu hala zorlayıcı bir konudur. Aksiller diseksiyon yaşam kalitesini azaltan komplikasyonlarla ilişkili olabilen invaziv bir prosedürdür (5,6). Gereksiz aksiller lenfadenektomi ve ilişkili olduğu morbiditeyi azaltmak için geliştirilmiş olan sentinel lenf nod ( SLN ) prosedürünün küçük meme tümörlerinde başarılı olduğu gösterilmiş olmakla birlikte literatür analiz edildiğinde yanlış negatiflik oranının beklenenin üzerinde olduğu görülmektedir. Radyolojik görüntülemede amaç aksiller lenfadenektominin gerekli olduğu hastaların preoperatif tanısının yüksek doğruluk oranı ile konulmasıdır. Bu amaçla temelde kullanılan görüntüleme modaliteleri Ultrasonografi (US) ve Magnetik Resonans Görüntülemedir ( MRG ). US de benign-malign lenf nod ayrımında morfolojik kriterler esas alınarak duyarlılık ve özgüllük artırılır. Konvensiyonel MRG ile meme lezyonlarında morfolojik kriterlere ek olarak kontrast madde sonrası kinetik analizler yapılarak benign-malign meme lezyonlarının ayrımında yüksek sensitivite (%86-100) değerlerine ulaşılırken, spesifite aynı oranda izlenmemektedir. Bu nedenle spesifiteyi yükseltmek amacı ile ek sekanslara yönelik araştırmalar yapılmaya başlanmıştır (7,8). Konvansiyonel MRG uygulamalarının yanına difüzyon ağırlıklı görüntüleme ( DAG ) eklenerek yapılan apparent diffusion coefficient ( ADC ) ölçümlerinin spesifiteyi arttırdığı ve bu sayede meme lezyonlarında benign - malign ayrımının daha doğru yapılabileceği gösterilmiştir (7-10). Ancak meme görüntülemede DAG henüz Breast Imaging and Reporting Data System (BI-RADS ) kılavuzuna dahil edilmemiştir (11). Aksiller lenfadenopatilerin ( LAP ) DAG ile değerlendirilmesi ise henüz çalışma aşamasımdadır. Bizde çalışmamızda DAG ve ADC değerinin aksiller lenf nodu metastazını saptamada konvansiyonel MRG ile değerlendirilen morfolojik kriterlere katkısını belirlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The most important prognostic factor in breast cancer is the presence and number of metastatic axillary lymph nodes.While the five-year survival rate of all types of breast cancer is 82.8% in patients with negative axillary lyph nodes, this rate decreases proportionally with the number of metastatic axillary lymph nodes (1,2,3,4).Therefore, preoperative diagnosis of nodal metastasis is very important.Axillary dissection is an invasive procedure which can be associated with complications reducing quality of life (5,6).Although Sentinal lymph node (SLN) procedure that was improved to reduce the unnecessary axcillary lymphadenectomy and its associated complications is shown to be successful in small breast tumors, when the literature was analyzed it is seen that its false negative rate is higher than expected.In radiological imaging the aim is to provide accurate preoperative diagnosis for the patients who need axillary lympadenectomy.The main imaging modalities used are Ultrasonography (US) and Magnetic Resonans Imaging ( MRI ).On US the specifty and sensitivity in differentiating benign and malign lymph nodes is increased by taking morphological criteria into account.While reaching high sensitivity (86-100%) levels in breast lesion on MRI by making kinetic analysis following contrast administration in addition to the morphological criteria, specifity is not as high. Therefore, to increase specifity additional sequences has been searched (7,8). It was seen that addition of diffusion weighted imaging (DWI) and apparent diffusion coefficient (ADC) increases the sensitivity.In this way differentiaing benign and malign breast lesions can be done more accurately (7-10).However, in breast imaging DWI is not included yet in Breast Imaging and Reporting Data System (BI-RADS ) (11).The evaluation of axillary lymphadenopathies (LAP) by DWI is investigated.We also aimed to determine the contribution of DWI and ADC to the conventional MRI in the diagnosis of axillary lymph node metastasis.