Flexibility and strategic alignment of enterprise resource planning systems with business strategies: An empirical study
Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin iş stratejileriyle esnekliği ve stratejik uyumluluğu: Ampirik bir çalışma
- Tez No: 716608
- Danışmanlar: PROF. DR. JACQUES VERVILLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of British Columbia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tez, stratejik uyum, performans ve stratejik Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) esnekliği arasındaki ilişkileri incelemektedir. Stratejik uyum yapımızı oluşturmak için farklı strateji perspektifleri kullandık ve literatüre dayalı olarak bu yapıların birkaç önemli değişkenini seçtik. Hizalama ölçüm yöntemleri, ılımlılık ve profil sapmasıydı ve performans yapısını oluşturmak için çeşitli finansal değerler kullanıldı. Ampirik verileri kullanarak, kurumsal sistemlerin iş stratejisiyle uyumunun, performanslarındaki değişimi açıklayabileceğini gösterdik. Ayrıca, ERP gibi bir kurumsal sistemin stratejik esnekliği, iş performansı üzerinde ek bir olumlu etkiye sahiptir, ancak buna kurumsal sistemlerin ve iş stratejilerinin hizalanması aracılık eder. Teorik bir perspektiften, stratejik esnekliğin rolüne ilişkin önceki çelişkili kavramsallaştırmaları ve ampirik bulguları, iş performansı üzerindeki dolaylı etkilerini dahil ederek açıkladık. Ayrıca, kurumsal sistemlerin hizalanması için özel olarak tasarlanmış uygulayıcılara ERP hizalaması için çok boyutlu bir ölçüm aracı sunduk.
Özet (Çeviri)
This thesis examines relationships between strategic alignment, performance, and strategic Enterprise Resource Planning (ERP) flexibility. We have used different strategy perspectives to form our strategic alignment construct and chosen several significant variables of these constructs based on the literature. The alignment measurement methods were moderation and profile deviation, and several financial values have been used to form the performance construct. Using empirical data, we have showed that enterprise systems' alignment with the business strategy can explain the change in their performance. Moreover, strategic flexibility of an enterprise system such as ERP has an additional positive effect on business performance, but it is mediated by the alignment of enterprise systems and business strategies. From a theoretical perspective, we have explained prior conflicting conceptualizations and empirical findings on strategic flexibility's role by incorporating its indirect effects on business performance. In addition, we have offered a multi-dimensional measurement instrument for ERP alignment to practitioners specifically designed for the alignment of enterprise systems.