Kuşburnu (Rosa canina L.) odun çeliklerinin köklenmesi üzerine IBA, brassinosteroid ve bakteri uygulamalarının etkisi
Effect of IBA, brassinosteroid, and bacterial applications on rooting of some rosehip (Rosa canina L.) genotypes by hardwood cuttings
- Tez No: 716611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kuşburnu, çevresel ve ekonomik yönden önemi her geçen gün artan bir türdür. Bu çalışma, daha önce Yozgat ilinden seleksiyon yoluyla elde edilen SRG 17 ve SRK 26 genotiplerine ait odun çeliklerinin adventif köklenmesinde oksin, brassinosteroid ve bakterilerin etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, IBA (2000 ppm), Brassinosteroid (24-eBL; 0, 0.25, 0.50 ve 1.00 ppm) ve Pseudomonas fluorescens, Paenibacillus polymyx, Bacillus megaterium ve Pantoea aglomerans bakteri türlerini içeren ticari bir biyopreparatın tekli, ikili ve üçlü kombinasyonları kullanılmıştır. Şubat ayında alınan odun çelikleri uygulamalarla muamele edildikten sonra perlit+torf (1:1) ortamına dikilmiş ve üç ay sonra sökülmüşlerdir. SRG17 genotipinde en yüksek köklenme oranı %40 ile Bakteri + 24-eBL (0.50 ppm) + IBA (2000 ppm) üçlü kombinasyonundan elde edilirken, SRK26 genotipinde %43.33 ile Bakteri uygulamasından elde edilmiştir. Kök uzunluğu ve kök sayısı açısından SRG17 genotipinde Bakteri + 24-eBL (1.00 ppm) + IBA (2000 ppm) üçlü kombinasyonu sırasıyla 8.38±4.32 (cm) ve 21.00±9.00 adet ile en yüksek değerleri vermiştir. SRK26 genotipinde ise 24-eBL (0.50 ppm) + IBA (2000 ppm) ikili kombinasyonundan 11.18±1.41 cm kök uzunluğu ve 36.00±12.25 adet kök elde edilmiştir. Yaşama oranları köklü çelikler saksılara alındıktan üç ay sonra belirlenmiş ve SRG17 genotipi Bakteri + 24-eBL (0.50 ppm) ikili kombinasyonunda %100, SRK26 genotipi 24-eBL'nin 0.50 ppm uygulamasında %50 yaşama oranı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rosehip is a species whose environmental and economic importance is increasing by the day. This study was conducted in order to determine the effect of auxin, brassinosteroid and bacteria for the adventitious rooting of hardwood cuttings belonging to the SRG 17 and SRK 26 genotypes, which were previously obtained by selection from the province of Yozgat. In the study, hardwood cuttings taken in February were treated with the single, double and triple combinations of IBA (2000 ppm), 24-eBL (0, 0.25, 0.50 and 1.00 ppm) and a commercial bio prepare containing bacteria species of Pseudomonas fluorescens, Paenibacillus polymyx, Bacillus megaterium and Pantoea agglomerans. After combined treatment, they were planted in perlite+peat medium and removed after three months. While the highest rooting rate of 40% in SRG17 genotype was obtained from the triple combination of Bacteria + 24-eBL (0.50 ppm) + IBA (2000 ppm), it was obtained from Bacteria application with 43.33% in SRK26 genotype. Bacteria + 24-eBL (1.00 ppm) + IBA (2000 ppm) triple combination in SRG17 genotype in terms of root length and root number provided the highest values with 8.38±4.32 (cm) and 21.00±9.00 pcs, respectively. In the SRK26 genotype, 11.18±1.41 cm root length and 36.00±12.25 pcs were obtained from the 24-eBL (0.50 ppm) + IBA (2000 ppm) binary combination. The viability rates were determined three months after the rooted cuttings were taken into the pots, and the SRG17 genotype provided 100% survival in the binary combination Bacteria + 24-eBL (0.50 ppm) and 50% in the SRK26 genotype in the 24-eBL (0.50 ppm) application.