Niğde ilinde yaşam boyu sporunun gelişmesinde kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlara ait spor tesislerinin verimliliği ve niteliği
The productivity and function of sport hals as a private firms and govenment firsn for developing sport all over the life in Niğde
  1. Tez No: 210841
  2. Yazar: MEHMET ERTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH NURİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkelerde sporun ileri seviyeye ulaşmasında spor tesislerinin önemi büyük olupspor tesislerine duyulan ihtiyaç her geçen gün artmakta ve ne derecede önemli olduğubilinmektedir. Çünkü tesis olmadan bir çok spor branşının uygulanabilme şansıyoktur.Niğde ilinde yaşam boyu sporunun gelişmesinde kamu kurum ve kuruluşları ileözel kuruluşlarının verimlilik ve nitelik düzeyinin araştırılmasının yapılıp Niğdehalkının ilgi duyduğu spor branşlarını ve halkın spora karşı ilgisi tespit ederek ildekimevcut tesislerin halkın isteklerine cevap verebilme seviyesini belirlemek amacıyla birçalışma yapılmıştır.Bu araştırmada Niğde ili merkezinde bulunan 466 kişilik çalışmagrubu halk içinden tesadüfü olarak seçilmiş ve bu kişilere anket uygulanmıştır.Uygulama bitiminden sonra veri toplama tabloları oluşturulmuş ayrıca anketformundaki bilgiler SPSS programı uygulanarak bilgisayara aktarılmış, tablolar veyüzdelik sonuçlar bilgisayar aracılıyla alınmıştır.Sonuç olarak; Niğde il merkezinde yer alan mevcut spor tesislerinin halkınihtiyaçlarını karşılayamadığı, her branşa ait bir spor tesisi olmadığı için bir çok sporbranşını uygulama imkanı olmadığı ve tesislerin verimlilik düzeyinin yetersiz olduğuanlaşılmaktadır. Niğde ilinde spor tesis yapım kriterlerine ve ilin ihtiyacına uygunşekilde inşa edilecek yeni spor tesislerine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The importance of sport complexes is enormous as for the development of sportto advanced levels in countries. The need for sport complexes increases day by dayand people are getting well aware of their importance because there is no possibilityyo practice different sport branches without them.The present study was conducted in Niğde to investigate the fidelity and qualityof both state and private institutions in terms of life-long sport;to find out the generalpublic interest towards sport and sport branches; to determine the level of present sportcomplexes in terms of satisfying the public?s need.To gather data for this study, a questionnaire was applied to an experimentgroup wich involves 466 people selected randomly in Niğde. Following thisprocess,the data collection tables were formed and the data was analyzed through the SPSSprogram. The tables and percentages were optained through the computer.As a result, it was found out that the present sport complexes in Niğde fail tofulfill the public?s need; since there is no adequate number of sport complexesdesigned for different branches, it is not possible to practice them; and the level offidelity of these sport complexes is inadequate. In Niğde, there is a need for new sportcomplexes to be builty in accordance with bouth the town?s need and the criteria ofbuilding sport complexes.