Örgütsel stres kaynakları ve Kütahya Şeker Fabrikası'nda çalışanlar üzerine bir uygulama
Organizational stress resources and a study at Kütahya Şeker Fabrikası employees
- Tez No: 71666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Sosyal bir varlık olan İnsan, doğumundan ölümüne kadar yaşamını çeşitli etkileşimlerde bulunarak geçirmektedir. 20. Yüzyıl, bu etkileşimlerin yoğun olarak yaşadığı, kişilerin ruhsal ve bedensel yönde olumsuz olarak etkilendiği bir ortamı içermektedir. Bu durum tıp ve psikoloji alanında çalışanlarda olduğu gibi örgüt kuramcılarının da bu etkileşimlerin sonucu olan stres konusu üzerinde durmalarına neden olmuştur. Durmadan çalışan, amaçlarına ulaşmak, beklentilerini gerçekleştirmek için çaba gösteren insanlar sürekli gerginlik, endişe, çatışma ve öfke içerisinde günlük yaşantıların sürdürmektedirler. Stres olarak bilinen sorunları oluşturan iş koşullan da çalışanlar üzerinde baskı ve zorlamalar yaratmaktadır. Bu zorlamaların uzun sürmesi kişisel ve örgütsel birçok ciddi sonuçlan doğurmaktadır. Stresin kişisel sonuçlan çeşitli bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar ve bunun sonucunda işletme adım verdiğimiz örgütlerin etkili ve verimli olmalarım olumsuz yönde etkilemektedir. İşletme yöneticilerinin örgütsel stres kaynaklarını bilmeleri ve bu yönde kişilerin iş ortamını iyileştirme çabalan, çalışanların örgüt yasanımda stresten en düşük oranda etkilenmelerini, bunun sonucunda da işletmelerin etkili ve verimli olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human, who is a social presence spends ali the life by affecting each other from birth to death. 2Ö01 century contaİns the environment that these affects are densely lived and people are affected psychological and physical. This has caused that both these working on medicine and psychology fıeld and on organization had to study about stress as a result of these affecting the people who work always hard and afford to get their purposes continious survive in the anxiety, worry, tensioa, skirimishand anger. The work conditions wbich constitute the problems as know create press and constraint on working people. Lasting too long off these constraints constitute some serious and organizationa! problems the personal result stress are physical and psychological ilness. That's why it afFects negative organizations that we cali business. Administers and manager's knowing organizationaî stress sources and efforting to make better work environment of people will provide the people working to be afifected from stress at least, as a result business organizations will work efFective and productive.