İşletmelerde verimlilik eksenli performans değerlendirmesi ve bir uygulama
Performance evaluation based on productivity and an application in a business
  1. Tez No: 71667
  2. Yazar: M. SAVAŞ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET Küreselleşme sonucunda, işletmelerin yoğun rekabet koşulları içerisinde varlıklarını sürdürebilmeleri etkin ve verimli bir biçimde faaliyet göstermelerini zorunlu kılmaktadır. Verimlilik; gerek işletmeler, gerekse ülkenin ekonomik kalkınma ve gelişmesi bakımından çok boyutlu bir kavram niteliği taşımaktadır. Verimliliğin en önemli boyutunu insan oluşturmaktadır. Verimliliği sağlayabilmek ve rekabet edebilmek, işletmedeki işgörenlerin niteliğine ve etkin kullanılmasına bağlıdır. Bu durum, insan kaynaklarını günümüzde işletmelerin en önemli sermayesi konumuna getirmiştir. İşletme yönetimi, bu sermayeyi en etkin ve verimli bir şekilde kullanmak zorundadır. Günümüzde modern işletmeler, bu zorunluluğun bilincinde olarak, işgörenlere, insan kaynakları yönetiminin sorumluluğunda performans değerlendirmesi uygulamaktadırlar. Performans değerlendirmesi, işgörenî etkili kullanma, geliştirme dolayısıyla işgücü verimliliğini arttırma amacına yönelik bîr uygulamadır. Ayrıca yönetime bîr dizi yönetsel kararın alınması içinde yardımcı olmaktadır. Performans değerlendirmesinden beklenen amaçların gerçekleştirilmesi objektif, tutarlı ve düzenli yapılabilmesine bağlıdır. İyi yönetilmeyen bir performans değerlendirme sistemi işgörenlerin verimliliğini ve morallerini olumsuz yönde etkiler. Performans değerlendirmesi önemi nedeniyle çalışmamızın konusunu oluşturmuştur. Performans değerlendirme süreci, amaçları, yararları, yöntemler ve konu ile ilgili diğer kavramlar çalışma içerisinde geniş olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT As a result of globalism componies have to be effective and productive under intense competitive conditions in order to survive. On the other hand, productivity is a multidimensional concept for both the companies and the economical developments. Human is the most important component of productivity. High productivity and competiton capability depend on the quality and the effective use of staff in a company. Today, this made the human resources the most important capital for the companies. The administration of company must use effectively of this human resource. Acknowledgeing this situation, today's contemporary companies have been applying performance evaluation for the employers in charging of the administration of human resources. Performance evaluation is a way of using and improving employers effectively, therefore, it is an application of aiming at increasing the productiyity of work power. In addition, it helps taking a serious governmental decisions for the administration. The realisation of aims awaited for performance evaluation rely on the objective, dependable and the regularity. Unevenly governing a performance evaluation system adversely effects productivity and morals of the employers. Because of the importance, performance evaluation forms the subject of our study. Performance evaluation's duration, goals, usefulness, ways and other concepts dealing with the subject are widely covered in the study.