'Türkiye'de girişimciliğin geliştirilmesi gereklidir' tezine bir model önerisi: İş Kurma ve Yatırım Danışmanlığı Kurulu
A Model suggestion to thesis that 'the entreprenearship must be developed in Turkey': The Advisory Council of Business and Investment
- Tez No: 71665
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışma bütün dünyadaki demokrasilerin yeni girişim ve atılımlara ihtiyacı olduğunu savunur. Her bir girişimin demokrasiyi ve istikrarı korumak anlamına geldiğini savunur. Onun için yatırım yapan insanların devletler tarafından desteklenmesi gerekir. Fakat hükümetler engelleri kaldıracak gibi gözükmemektedirler. Eğer hükümetler demokrasiyi koruma taraftarı iseler yatırım yapan girişimcilere yardım elini uzatmak zorundadırlar. Kamusal kaynakları vergiler yoluyla elinde tutan ülkeler güçlü konuma geleceklerdir. Bu stratejik hedeflere yönelen Türkiye'nin girişimciliği farklı ve yeni modelle ele alması gerekir. Bunun için ;. Yerel otoritelerin yapısı güçlü olmalıdır.. Girişimcilere verilen destekler yerel bazda olmalıdır.. Yerel sermaye organize edilmelidir.. Girişimciler eğitilmelidir.. Türkiye'deki girişimciler bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work argues that democracies in the world need new approaches and new attemptions. Every adventure means to protect democracy and stability. So that, the people who plan to make investment must be subsituted by goverments. But goverments don't seem to isolate the handicappes. If goverments want to protect democraticai system, they must give them a hand. The Countries which keep the publical incomes under the control by taxes become a powerful country in the world. Turkey which tend to the strategic aims reanalyz the entrepreneurship of Turkey with a different and a new model. So that;. The structure of the local Authorities must be strong.. Supports given to the entrepreneurs must be local.. Local Capitals must be organized.. The entrepreneurs in Turkey must be educated.. The entrepreneur in Turkey must be informated.