Görüntü işleme yöntemi ile virajda savrulma erken uyarı sistemi tasarımı
Designing early warning system for deflection in bend with the image processing method
  1. Tez No: 716673
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA EMRE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gelişen teknolojilerle her şeyin daha akıllı hale geldiği dünyamızda görüntü işleme teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte araçlardaki sürücülere yönelik yardımcı sistemler de bir sürücü kadar akıllı olmaya ve karar verme yeteneğine sahip olmaya başlamıştır. Bu çalışmada, araç viraja girmeden önce görüntü işleme yöntemleri ile yol durumu incelenerek savrulma riskine karşı sürücünün uyarıldığı bir sürüş destek sistemi yazılımı tasarlanmıştır. Çalışmada görüntü işleme yöntemi ile viraj alma durumu tespit edilmiş ve aracın mevcut hızı girildiğinde olası savrulma riski viraj yarıçapına göre değerlendirilerek sürücüyü uyaran bir algoritma tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan yazılımın denemeleri simülasyon ortamında gerçekleştirilmiştir. Simülasyon çalışmaları sonucunda sistemin etkin bir uyarı verdiği görülmüştür. Üst düzey araçlarda sürüş destek sistemleri, otonom araçlarda karar alma mekanizmalarına destek olarak kullanılan bu sistemler, yakın gelecekte trafik kazalarını en aza indirmenin yanı sıra trafikte kaybedilen zamanı da azaltmayı hedefliyor. Çalışma sonucunda geliştirilen yazılım, düşük maliyetli gömülü sistem kullanılarak düşük segment binek araçlara uygulanabilir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our world, where everything has become smarter with developing technologies, with the development of image processing technologies, assistive systems for drivers in vehicles have begun to be as smart as a driver and have the ability to make decisions. In this study, a driving support system software is designed to warn the driver against the risk of skidding by examining the road condition with image processing methods before the vehicle enters the corner. In the study, cornering status was determined by the image processing method and an algorithm was designed to warn the driver by evaluating the possible skidding risk according to the bend radius when the current speed of the vehicle is entered. The tests of the designed software were carried out in the simulation environment. As a result of the simulation studies, it has been seen that the system gives an effective warning. These systems, which are used as driving support systems in high-end vehicles and to support decision-making mechanisms in autonomous vehicles, aim to reduce the time lost in traffic as well as to minimize traffic accidents in the near future. The software developed as a result of the study has been made applicable to low-segment passenger vehicles by using a low-cost embedded system.