Bazı anur türlerinin ergin ve larvalarının histokimya, immünohistokimya özellikleri ile kan parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of histochemical, immunohistochemical characteristics and blood parameters of adult and tadpoles of some anuran species
- Tez No: 716674
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KASKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir asırdan fazla zamandır kurbağalar, birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş ve birçok açıdan incelenmişlerdir. Bu tez çalışmasında Denizli il sınırları içerisindeki Bufo bufo, Bufotes viridis, Hyla orientalis ve Pelophylax bedriagae türleri bireylerinin derileri histokimyasal ve immünohistokimyasal yöntemlerle incelenmiş, ayrıca çeşitli kan parametrelerinin analizleri gerçekleştirilmiştir. Histokimyasal çalışmalarda, Hyla orientalis bireylerinin müköz bezleri dışındaki tüm müköz bezlerde asit mukopolisakkarit varlığı gösterilmiştir. Sülfatlı müsinler ise yalnızca Bufo bufo'nun seröz ve müköz, Bufotes viridis'in sadece müköz, Pelophylax bedriagae'nin ise yalnızca seröz bezlerinde gözlenmiştir. Araştırmaya dahil olan türlerin hem müköz hem de seröz bezlerinde karbonhidratlı yapıların varlığı tespit edilmiştir. Mallory's trikrom pozitif reaksiyon ise yalnızca Bufotes viridis ve Hyla orientalis'in seröz bezlerinde gözlenmiştir. İmmünohistokimyasal çalışmada, Hyla orientalis ve Pelophylax bedriagae bireylerinin müköz bezleri serotonin immünonegatif, Bufo bufo ve Bufotes viridis'in müköz bezleri ise immünopozitiftir. Bufo bufo, Bufotes viridis ve Hyla orientalis'in seröz bezleri immünopozitif, Pelophylax bedriagae'in seröz bezleri ise immünonegatif olarak belirlenmiştir. Bufotes viridis larvalarında epidermisin tamamında immünoreaktivite tespit edilmiş ve salgı bez taslakları/salgı sinsityumları immünopozitif olarak belirlenmiştir. Pelophylax bedriagae larvalarında ise epidermisin kaplama hücreleri serotonin immünoreaktiftir. Bez taslaklarında immünopozitif reaksiyonun bazal bölgede yoğunlaştığı, sinsityumların ise serotonin immünonegatif reaksiyon gösterdiği ortaya koyulmuştur. Kan parametreleri ile ilgili araştırmalarda istatistiki olarak anlamlı olarak nitelendirilebilecek yegane değer, Bufotes viridis bireyleri arasındaki kalsiyum konsantrasyonu (cCa) (t=-2,30, sd=20, p=0,03) değerlerinin cinsiyetler arasında gösterdiği fark olmuştur. Bufotes viridis ve Pelophylax bedriagae türleri arasında yapılan karşılaştırmada, istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenen parametreler ise pH, kısmi karbondioksit basıncı (pCO2), total hemoglobin konsantrasyonu (ctHb), bikarbonat konsantrasyonu (cHO3) ve glikoz değerleri (cGlu) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For over a century, frogs have been the subject of many scientific studies and have been studied from many perspectives. In this thesis, the skin of Bufo bufo, Bufotes viridis, Hyla orientalis and Pelophylax bedriagae species within the borders of Denizli province were examined by histochemical and immunohistochemical methods and also various blood parameters were analyzed. Histochemical studies showed the presence of acid mucopolysaccharide in all mucous glands except the mucous glands of Hyla orientalis individuals. Sulfated mucins were observed only in the serous and mucous glands of Bufo bufo, only in the mucous glands of Bufotes viridis and only in the serous glands of Pelophylax bedriagae. The presence of carbohydrate structures was detected in both mucous and serous glands of the species included in the study. Mallory's trichrome positive reaction was observed only in the serous glands of Bufotes viridis and Hyla orientalis. In the immunohistochemical study, the mucous glands of Hyla orientalis and Pelophylax bedriagae individuals were serotonin immunonegative, while the mucous glands of Bufo bufo and Bufotes viridis were immunopositive. Serous glands of Bufo bufo, Bufotes viridis and Hyla orientalis were immunopositive, while serous glands of Pelophylax bedriagae were immunonegative. Immunreactivity was detected in the entire epidermis of Bufotes viridis tadpoles and presecretory cells/secretory syncytiums were determined as immunopositive. In Pelophylax bedriagae tadpoles, the covering cells of the epidermis were serotonin immunoreactive. It has been revealed that the immunopositive reaction was concentrated in the basal region in the presecretory cells, while the syncytiums show a serotonin immunonegative reaction. The only statistically significant value in studies on blood parameters was the difference between genders in calcium concentration (cCa) (t=-2.30, df=20, p=0.03) values among Bufotes viridis individuals. In the comparison between Bufotes viridis and Pelophylax bedriagae species, the parameters with statistically significant differences were determined as pH, partial carbondioxide pressure (pCO2), total hemoglobin concentration (ctHb), bicarbonate concentration (cHO3) and glucose values (cGlu).