Genç kadınlarda karanlık üçlü (dark triad) kişilik özellikleri, kişiler arası ilişki tarzları ve empatik eğilimin incelenmesi
Examination of dark triad personality traits, interpersonal relationship styles, and empathic tendency in young women
- Tez No: 716685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada“Karanlık Üçlü”başlığı altında ele alınan üç kişilik özelliği (Narsisizm, Makyavelizm ve Psikopati) ile Kişiler Arası İlişki Tarzları ve Empati Eğiliminin ilişkisinin kadın üniversite öğrencileri örneklemi üzerinde araştırılması amaçlanmıştır. Sosyal ilişkilerde problem oluşturabilen karanlık üçlü kavramının kişiler arası ilişki tarzları ile empati eğilimlerinin arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlamıştır. Çalışmanın araştırma grubu, İstanbul'da bulunan Haliç Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi'nden 356 kadın öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, katılımcılara Sosyodemografik Form, Karanlık Üçlü Ölçeği (Dark Triad Dirty Dozen), Empati Eğilim Ölçeği ve Kişiler Arası İlişkiler Tarzı Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS 26,0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde kadın öğrencilerin karanlık üçlü kişilik özelliklerinin empatik eğilim ve kişiler arası besleyici ilişki tarzları ile negatif yönde zayıf şiddette; kişiler arası ketleyici ilişki tarzı ile pozitif yönde güçlü şiddette ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerin empatik eğilim ile kişiler arası besleyici ilişki tarzı arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki, kişiler arası ketleyici ilişki tarzı arasında negatif yönlü zayıf şiddette ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonucun literatürle uyumlu olduğu görülmüştür. Tüm bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between the three personality traits (Narcissism, Machiavellianism and Psychopathy) under the title of“The Dark Triad”and the Interpersonal Relationship Styles and Empathy Tendency on a sample of female university students. The goal is to explain the relationship between interpersonal relationship styles and empathy tendencies of the concept of the dark triad, which can cause problems in social relations. The research group of the study consists of 356 female students from Üsküdar University. Sociodemographic Form, Dark Triad Dirty Dozen, Empathy Tendency Scale and Interpersonal Relationship Style Scale were applied to the participants in the study. SPSS 26.0 package program was used to evaluate the data obtained in the study. As a result of the findings, the dark triad personality traits of female students were negatively affected by their empathic disposition and interpersonal nurturing relationship styles; It was concluded that there is a strong and strong positive relationship between interpersonal inhibiting relationship style. It was concluded that there was a moderate positive relationship between the empathic tendency and interpersonal nurturing relationship style of female students, and a negative relationship of weak severity between interpersonal inhibiting relationship style. The result was found to be compatible with the literature. All findings were discussed in the light of the literature.