Comparison between American & Indian worker motivation in Microstask crowdsourcing applications
Microstask crowdsourcing uygulamalarında Amerikalı ve Hint işçilerin motivasyonu arasındaki karşılaştırma
- Tez No: 716697
- Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Microtask kitle kaynak kullanımı; büyük hacimli işlerin, çevrimiçi çalışanlar tarafından seçilen ve düşük maliyetle tamamlanan küçük, basit görevlere ayrıldığı bir iş ilişkisini ortaya koyar. Yaklaşım, görüntüleri etiketlemeden metin transkripsiyonlarına ve hatta yazılım geliştirmedeki karmaşık görevlere kadar birçok farklı sorunu ele almak için kullanılmıştır. Mikrotask kitle kaynaklarının büyümesi görünüşe göre düşük ücret ile karakterize edilmektedir. Amazon Mechanical Turk gibi ücretli kitle kaynak pazarlarındaki ödeme çok düşüktür ve yine de toplanan demografik veriler, katılımcıların yüksek vasıflı tam zamanlı çalışanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli bir grup olduğunu göstermektedir. Bu tez, mikrotask kitle kaynak platformlarındaki işçilerin özelliklerini ve motivasyonlarını araştırmaktadır. Soru, böyle bir çalışma ortamında bireysel katılımcıların motivasyonunun kültürel önyargılara göre farklılık gösterip göstermediğidir. Klasik motivasyon teorisinden çeşitli modeller kullanılarak, iş motivasyonu teorisi ve Açık Kaynak teorisi bu çalışmada benimsenmiştir. Motivasyon farklı kültürel gruplarda farklılık gösterebilir mi sorusuna cevap vermek; Amazon'un önde gelen Microtask kitle kaynak platformu Mechanical Turk üzerinde yapılan bir anket. Örnek, ABD, Hindistan ve diğer ülkelerden çalışanları içermektedir. Böyle bir çalışma ortamında bireysel katılımcıları neyin motive ettiği sorusunu cevaplamak için Amazon'un Mechanical Turk üzerinde, önde gelen bir mikrotask kitle kaynak platformu olan bir anket uygulanmıştır. Örneklem kümesi içinde ABD, Hindistan ve diğer ülkelerden katılımcılar bulunmaktadır. Bu Model, Amazon Mechanical Turk üzerinde çalışan ABD ve Gelişmekte olan ülkelerden 216 işçi üzerinde yapılan anket ile test edilmiştir. Sonuçlar, dışsal motivasyon kategorilerinin (kazançlar, sosyal motivasyon) çalışanların farklı gruplarda katılımını motive etme üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, Hintli işçi motivasyon yapısının sıraları ve düzeninin Amerikalı meslektaşlarından farklı olduğunu gösteriyor.Gruplar, içsel motivasyonların, özellikle Amerikalı işçi grubundaki“görev kimliği”gibi sonuca dayalı motivasyonlar ve beceriler gibi motivasyonlar için dışsal motivasyonel yönlerden daha önemli olduğunu gösteriyor. verilerin gösterdiği gibi Hint işçi grubunda“Beşeri Sermaye ilerlemesi”gelişimi. Bu çalışma, Microtask kitle kaynaklı platformlar ve alt kültürleri çalışan gruplarının analizi için konsolide teorilere ve çalışmalara bir katkıdır.
Özet (Çeviri)
Microtask crowdsourcing promotes and fosters the labor relation in which a large volume of work is decomposed into simple, small tasks completed in a short time for a low payment by online workers. The approach has been used to address several different problems, ranging from labeling images to text transcriptions & even complex tasks in software development. The Microtask crowdsourcing popularity, characterized by apparently low economic rewards. Commercial crowdsourcing environment as Amazon Mechanical Turk economic rewards is very low. Even though studies have shown that members are talented, highly skilled and many of them are full-time employed. This thesis explores the characteristics and motivations of the workers and their groups on Microtask crowdsourcing platforms. The question is whether the motivation of individual participants in such a work environment can differ based on cultural biases. Using various models from classic motivation theory, work motivation theory, and Open-Source theory was adopted in this study. To answer the question if motivation can differ in different cultural groups; a survey was conducted on Amazon's Mechanical Turk a leading Microtask crowdsourcing platform. The sample contains workers from the US, India, and other countries. The model is tested with a survey on 216 workers of the USA and Developing countries who work in Amazon Mechanical Turk crowdsourcing platform. Results show extrinsic motivational categories (payoffs, social motivation) have a strong effect on motivating workers' participation in different groups. Results show that Indian worker motivation construct ranks and order differ from their American counterpart, Groups shows that intrinsic motivations are more important than extrinsic motivational aspects, particularly for resultbased motivations, such as“task Identity”in Americans worker group and motivations like skills development“Human Capital advancement”in Indians worker group as data shows. This study is a contribution to consolidated theories and studies for the analysis of Microtask crowdsourcing platforms and their subcultures worker groups.