Sicill-i Ahvâl Defterlerine göre Osmanlı bürokrasisinde görev yapan İşkodralı devlet memurları
Shkodrian state officers working in the Ottoman bureaucracy according to Sicill-i Ahval Records
  1. Tez No: 716698
  2. Yazar: AHMET MURAT ATABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
Osmanlı Devleti kurumlarında görev yapan ve bürokrasinin temel unsurları olan memurların vazifeleri sırasında haklarında; adları, baba adları, doğum yerleri, gördükleri eğitim, lisan, çalıştıkları kurumlar, aldıkları maaş, nakil, becâyiş, tahvil, terfi, aldıkları ödül ve ceza durumları gibi bilgilerin tutulduğu defterlere Sicill-i Ahvâl denilmektedir. 1879 yılında II. Abdülhamid dönemiyle birlikte sayıları 35.000'e yaklaşan bu memurların tertibini sağlamak ve kayıt altına almak amacıyla Sicill-i Ahvâl Komisyonu kurulmuştur. Bu komisyonca tutulan kayıtlar, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivinde bulunmakta ve 201 defterden oluşmaktadır. Bu değerli arşiv belgelerinde 1879-1909 yılları arasında uygulanan, memur ve ekonomi politikaları ile devlet mekanizmasının işleyiş tarzını aydınlatan bilgiler mevcuttur. 51.652 memur hakkında tutulan Sicill-i Ahvâl Defterlerinde İşkodra doğumlu devlet memurlarına ait 241 kayıt bulunmuş ve bunların transkripsiyonu yapılarak, bu memurların Osmanlı bürokrasinde bulundukları yer, eğitim, ekonomik durumları ile sosyal statüleri hakkındaki bilgiler bu belgelere dayanılarak aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the duties of the civil servants, who worked in the intitutions of the Ottoman State and were the main elements of the bureaucracy, registers that keeps some informations such as their names, father's names, place of birth, education they recieved, language, institutions they work for, salary, replacing place, rewards and punishments are called the Registry Records. In 1879, The Registry Records comission was set up in order to guarantee the organization of these officials, which numbered close to 35.000 during the reign of the II. Abdülhamid, and to registers to them. The records kept by this commission are in the Presidency of the Republic of Türkiye Directorate of State Archives in the Ottoman Archives consist of 201 books. In these valuable documents, there are some information that shows the functioning the civil servants and the economic policies and the state mechanism between the years 1879 and 1909. In the Registry Records Registers, which were kept approximately 51.652 civil servants, records of 241 civil servants born in Shkodra were found and by transciribing these, the information about the place, education, economic status and social status of these officials in the Ottoman bureacracy was tried to be clarified based upon these documents.